Więcej o roślinie poniżej:

Skalnica Arendsa (Saxifraga x arendsii)

kategoria:  byliny

stanowisko:   półcień, słońce

wysokość:  do 10-20 cm

mrozoodporność:  do -25°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-próchnicza

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, żółto-zielona, biało-zielona

barwa kwiatów:  różowa, biała, czerwona

pokrój: zwarty, poduchowaty

okres kwitnienia: maj-czerwiec

wysiew: wiosna, przedwiośnie

rozmnażanie: siew, podział kęp, sadzonki rozetkowe

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, murki, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   średnie

Rodzaj Saxifraga obejmuje wiele gatunków roślin, które porastają zaułki skalne. Niektóre korzenią się na tyle głęboko i mocno, że mogą rozsadzić skałę. Niektóre gatunki i odmiany sprawdzają się w uprawie ogrodowej.

Szczególne znaczenie uprawowe mają skalnice Arendsa, które uzyskano w wyniku wielokrotnego krzyżowania. Odmiany różnią się od siebie przede wszystkim wysokością (rozpiętość wynosi od 5 do maksymalnie 25 cm) oraz kolorem kwiatów (bywają białe, różowe, czerwone, żółte).  

Skalnica Arendsa porasta podłoże niezliczoną liczbą rozetek zielonych miękkich liści. Rośliny kwitną od kwietnia do maja na cieniutkich pędach, kwiaty przypominają różyczki.  

Skalnica lubi chłodne stanowiska w półcieniu, nie przepada za słońcem. Preferowane jest podłoże przepuszczalne i próchniczne z domieszką wapiennego tłucznia. Rośliny źle znoszą wysychanie podłoża.

Nowe rośliny możemy pozyskać późną jesienią z rozet lub poprzez podział poduch po kwitnieniu. Niektóre odmiany można rozmnażać wiosną poprzez wysiew nasion. 

Kiedy po 2-3 latach środek rośliny zaczyna marnieć, w miejscu tym rozsypujemy świeżą ziemię. Z czasem roślina się odrodzi i znów zacznie wypuszczać młode pędy. Alternatywą jest odmłodzenie roślin przez podział.   

Skalnica dobrze prezentuje się w nasadzeniach w obrębie kamiennych schodów, stopni, podłóg. Nadaje się też do uprawy w donicach i kamiennych korytkach, sprawdza się w nasadzeniach cmentarnych.

Bylina ta jest bardzo dobrą rośliną okrywową. Można ją uprawiać także w obrębie korony drzew i wysokich krzewów.