Czym jest malonojeżyna?

W swoim ogrodzie uprawiam różne drzewa i krzewy owocowe. Jednym z ciekawszych okazów w mojej kolekcji jest malinojeżyna 'Tayberry'. To rozłożysty krzew, który potrzebuje przynajmniej od 1,5 do 2,5 m przestrzeni. Tworzy kilkumetrowe, pokładające się pędy z licznymi, drobnymi kolcami.

Jak wygląda malinojeżyna?
Malinojeżyny dojrzewają od połowy lipca do końca sierpnia. Kształtem przypominają owoce, od których pochodzą – maliny i jeżyny. Są duże (do ok. 5 cm), o wydłużonym kształcie i ciemnoczerwonej barwie. Owoce pojawiają się na pędach dwuletnich, podobnie jak u niektórych odmian malin.

Mam kilka egzemplarzy malinojeżyn. Najpierw miałam jeden, ale aromatyczne, smaczne owoce zbyt szybko znikały. A dodam, że 'Tayberry' wydaje dość obfite plony. Aby każdy domownik mógł się nimi nasycić i by zostało coś jeszcze – np. na sok – postanowiłam dosadzić kilka krzewów. Trzy rosną przy drewnianych podporach – palikach, a jeden jest rozpięty na pergoli.

Jak uprawiać malinojeżynę?
Swoim malinojeżynom zapewniłam słoneczne stanowisko i żyzne, luźne podłoże. Podczas suszy podlewam je regularnie co 4–5 dni. Pamiętam tylko, żeby nie przesadzić z wodą, bo rośliny te nie lubią zalewania. Po zakończeniu zbiorów wycinam wszystkie pędy dwuletnie, czyli te, które owocowały, a nowe przyrosty przywiązuję do podpór. Krzewy te są wrażliwe na mróz, dlatego późną jesienią okrywam je słomianymi matami.


Joanna Markiewicz

 

Rozmnażanie krzyżówek krzewów owocowych

Malinojeżyny nie dają odrostów korzeniowych, dlatego najlepiej rozmnażać je z sadzonek zielnych (niezdrewniałych). Najlepiej robić to późną wiosną (maj/czerwiec). Nowe krzewy można też pozyskać za pomocą odkładów wierzchołkowych. W sierpniu przyginamy i przysypujemy ziemią młode pędy, a jesienią – już ukorzenione – odcinamy od rośliny matecznej.