KOŃCZYMY SADZENIE I PRZESADZANIE DRZEWEK Drzewka posadzone jesienią dobrze się przyjmują, o ile są w miarę wcześnie posadzone. Z początkiem listopada powinniśmy zakończyć przesadzanie starszych i sadzenie nowych drzewek i krzewów.


ZABEZPIECZAMY DRZEWA PRZED MROZEM W listopadzie przystępujemy do zabezpieczania bardziej wrażliwych roślin sadowniczych przed mrozem. Możemy wykorzystać materiały organiczne, pamiętając o systematycznej kontroli zimą ze względu na możliwość zagnieżdżenia się gryzoni.


ZAKŁADAMY SIATKI ZABEZPIECZAJĄCE PNIE Świeżo posadzone drzewka lubią być ogryzane zimową porą przez zające i gryzonie. Najczęściej ogryzana jest szyjka korzeniowa drzew przy samej glebie. Do zabezpieczania pni służą plastikowe siatki, które można kupić lub samemu wykonać i owinąć pień drzewka.


WAPNUJEMY GLEBĘ POD DRZEWAMI Późna jesień to dobra pora na wykonanie wapnowania gleb pod drzewami i krzewami. Do wiosny wapno się rozpuści i wraz z wodą z roztopionego śniegu przedostanie się do systemu korzeniowego roślin.

BRZOSKWINIA Gatunkiem, który stosunkowo najczęściej przemarza, jest brzoskwinia. Spadek temperatury poniżej -25°C powoduje zniszczenie większości pąków kwiatowych, a niekiedy nawet całych drzew. Najprostszym sposobem zabezpieczania wrażliwych drzew brzoskwini jest usypanie niewielkiego kopczyka z ziemi wokół pnia. Kopczyk powinien zakrywać nasadę pnia do wysokości około 30 cm. Ziemia jest dość dobrym izolatorem i nawet gdy podczas wyjątkowo mroźnej i bezśnieżnej zimy zmarznie część nadziemna, to pod ziemią pozostaną zdrowe pąki śpiące. Wiosną można ściąć całą uszkodzoną część, a z części okrytej szybko wyrosną nowe pędy i w ciągu roku powstanie nowa korona brzoskwini. Innym sposobem zabezpieczania roślin mało odpornych na ujemne temperatury jest okrycie ich matami, grubym papierem czy słomą. W ostatnim przypadku trzeba kontrolować, czy nie zalęgły się gryzonie, które bardzo lubią w takich miejscach zimować i ogryzać korę młodych drzewek.