Korzenie powinny przerosnąć bryłę, co zauważymy gołym okiem – pojedyncze korzenie przerastają bowiem przez otwory w dnie doniczki. Warto to wiedzieć, gdyż niektórzy nieuczciwi plantatorzy wykopują drzewka 2–3 tygodnie przed sprzedażą i sadzą je do doniczek. Drzewka takie mają uszkodzony system korzeniowy i nie zdążą przerosnąć bryły korzeniowej. Przeniesione do mieszkań zasychają i giną. Drzewko musi mieć wszystkie pędy i gałęzie, a igły powinny mieć jednakową barwę bez przebarwień i zasychania. Ustawiamy je z dala od kaloryferów, systematycznie podlewamy, tak aby podłoże było umiarkowanie wilgotne. Drzewko powinno stać w ciepłym pomieszczeniu
maksimum 7–10 dni. Dłuższe przetrzymywanie prowadzi do tzw. rozhartowywania – w roślinie zaczynają intensywniej krążyć soki i może ono rozpocząć wzrost. W tym przypadku drzewko możemy uratować, wystawiając je do chłodnego, jasnego pomieszczenia, przetrzymać do pierwszej dekady maja, a potem posadzić do gruntu.
Wcześniejsze wystawienie drzewka na zewnątrz przyczyniłoby się do jego przemarznięcia. Zimą, kiedy gleba jest zamarznięta, najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie drzewka razem z doniczką na zaciszny balkon lub taras albo do ogrodu. Koniecznie musimy zabezpieczyć roślinę przed przemarznięciem, owijając doniczkę płótnem, włókniną lub nawet papierem. Warto ustawić doniczkę na kawałku styropianu lub grubego kartonu. Drzewko co pewien czas podlewamy. Jeśli gleba nie zamarzła, drzewko można posadzić na miejsce stałe, ale lepiej zadołować doniczkę w zacisznej części ogrodu i posadzić drzewko wiosną. Wybierajmy stanowisko słoneczne, pamiętając, że świerki i jodły docelowo osiągają duże rozmiary, więc potrzebują sporo przestrzeni.

 

OCHRONA
WAŻNA JEST WILGOTNOŚĆ POWIETRZA Aby zapewnić roślinom doniczkowym odpowiednią wilgotność powietrza, powinniśmy pamiętać o zraszaniu liści wodą i wlewaniu wody do podstawka. Można też obłożyć podłoże w doniczce mchem itp., aby zapobiec nadmiernemu parowaniu wody w ogrzewanych pomieszczeniach.


UWAGA NA SZKODNIKI KWIATÓW DOMOWYCH! Uważnie obserwujemy rośliny na obecność szkodników, tj. wełnowców, miseczników, tarczników, wciornastków. W tym celu można wykorzystać barwne tablice lepowe. Jeśli stwierdzimy, że na naszych roślinach żerują szkodniki, wykonujemy zabiegi preparatami, np. Provado Plus lub Confidor 200 SL.


ZWALCZAMY ZIEMIÓRKI Ziemiórki to drobne muszki, które możemy zauważyć podczas podlewania roślin. Aby je zwalczyć, należy podlać rośliny preparatem Nomolt 150 SC.


PODLEWANIE JEST KONIECZNE Iglaki rosnące w donicach podlewamy nawet podczas mroźnej pogody, a donice osłaniamy słomą, papierem lub styropianem, aby nie dopuścić do zamarznięcia gleby w donicy.