Zimowy spoczynek roślin

Pamiętając, że rośliny przechodzą w grudniu spoczynek, zapewniamy im odpowiednio niską temperaturę i ograniczamy podlewanie. Zmniejszamy również intensywność zraszania, gdyż zbyt duża wilgotność powietrza w niskiej temperaturze sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych. Cały czas kontrolujemy kondycję i stan zdrowotny roślin, usuwając przy tym wszelkie chore lub uszkodzone organy oraz opadłe liście, aby nie dopuścić do zakażeń.


Rozmnażamy araukarię

Zima to najlepszy czas na rozmnażanie araukarii przez sadzonki pędowe. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że prawidłowy pokrój rośliny, z pędami ułożonymi w okółki, uzyskamy, sporządzając sadzonki wierzchołkowe obejmujące pęd przewodni z najmłodszym piętrem gałęzi bocznych. Rośliny uzyskane z pędów bocznych będą zachowywały się jak gałęzie boczne – rosnąć będą poziomo. Sadzonki pobiera się, ścinając wierzchołek rośliny ok. 4 cm pod okółkiem pędów bocznych. Rany wydzielają żywicę, dlatego pozostawia się sadzonkę na kilkanaście godzin, pozwalając żywicy wycieknąć, po czym się ją usuwa. Sadzonki przykrywa się folią, żeby nie wysychały. Temperatura ukorzeniania powinna wynosić 20–24°C. Ukorzenianie trwa kilka miesięcy.

 

Zapewniamy dobre stanowisko

Jesień i zima to trudny okres dla roślin doniczkowych. Przetrzymywane w zbyt ciepłych, ogrzewanych centralnie pomieszczeniach nie mogą prawidłowo przejść okresu spoczynku. Z drugiej strony rozwój utrudnia im krótki dzień i mała intensywność promieniowania słonecznego. Aby jak najlepiej przetrwały zimę, trzeba zapewnić im jak najlepszy dostęp do słońca, ustawiając je jak najbliżej okna. Dodatkowo zbyt gęsto rozrośnięte rośliny należy prześwietlić, usuwając zbyt zagęszczone, zachodzące na siebie pędy.

Odpowiednia temperatura

Staramy się zapewnić roślinom doniczkowym warunki jak najbardziej zbliżone do właściwych. Dla większości roślin jesień to okres zapadania w spoczynek. W tym czasie temperatura powinna być znacznie obniżona, zwłaszcza w nocy. Często, najlepiej raz dziennie, zraszamy rośliny.


Zbieramy zarodniki paproci

Dojrzałe liście z kupkami zarodni paproci ścinamy i pakujemy do papierowych torebek lub kopert. Do doniczek najlepiej wysiewać je w grudniu i styczniu, ale można to robić także w ciągu całego roku. W tym celu przygotowujemy dobrze przesiane podłoże o pH 5–6.