PODLEWANIE ROŚLIN ZIMOZIELONYCH Należy pamiętać o tym, że rośliny zawsze zielone wyparowują wodę podczas jesieni i zimy. Słabe uwodnienie ich tkanek może skończyć się dla nich wysuszeniem, a nie przemarznięciem podczas zimy. Bardzo istotne jest to przy uprawie tych roślin w pojemnikach, które podlewamy przez cały rok.


BIELENIE PNI DRZEW I KRZEWÓW Do ważnych zabiegów zabezpieczających drzewa i krzewy przed przemarznięciem jest bielenie ich pni, zwłaszcza tych wrażliwych na niskie temperatury. Pomalowanie pnia na biało zabezpieczy go przed znacznym nagrzewaniem się podczas słonecznej pogody w dzień i znacznymi spadkami temperatur nocą. Gwałtowne spadki temperatur mogą przyczynić się do powstawania listw mrozowych na pniach.


STRZĘSAMY ŚNIEG Z DRZEW I KRZEWÓW Usuwamy czapy śniegu z drzew i krzewów iglastych o pokrojach kolumnowym i stożkowatych. Zabezpieczy to je przed wyłamaniem pędów pod ciężarem śniegu. Dobrze jest wcześniej przed nadejściem intensywnych opadów śniegu związać lub zakładać opaski na odmiany drzew i krzewów iglastych o pokroju kolumnowym lub stożkowatym.