Więcej o roślinie poniżej:

Lebiodka pospolita (Origanum vulgare)

kategoria:  zioła, byliny

stanowisko:   słońce

wysokość:  do 0,7 m

mrozoodporność:  do -25°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, piaszczysto-gliniasta, zasobna w wapń

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  różowa, liliowa

pokrój: krzaczasty, kępiasty

okres kwitnienia:  czerwiec-wrzesień

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew, podział, sadzonki pędowe i korzeniowe

trwałość liści:  częściowo zimozielone

zastosowanie:  balkony, roślina jadalna i miododajna, tarasy, rabata ziołowa

tempo wzrostu:   średnie

Nazwa lebiodka zaczyna przegrywać z coraz powszechniejszą nazwą łacińską oregano. Warto ją jednak pielęgnować. Tak samo jak warto pielęgnować uprawę tego wspaniale pachnącego zioła.

Wieloletnie zioło wybija każdej wiosny z poziomo rozrastającego się, silnie rozkrzewionego korzenia. Czterokątne łodygi dorastają do wysokości 40-60 cm i wydają owalne listki. Białe lub różowe kwiaty otwierają się od lipca do września.

Lebiodkę najlepiej uprawiać na możliwie słonecznym i ciepłym stanowisku w suchym, przepuszczalnym podłożu.

Od kwietnia nasiona możemy wysiewać zarówno do kuwet, jak i bezpośrednio do gruntu. Po 4-6 tygodniach siewki przerywamy na odstęp 25x25 cm. Do bieżącego wykorzystywania w celach przyprawowych wystarczają 2 rośliny. Lebiodka daje się łatwo rozmnożyć z odrostów korzeniowych.

Stosowanie wyściółki zabezpieczającej przed mrozem jest konieczne tylko w chłodniejszych rejonach kraju. Wiosną, jeszcze nim rośliny zaczną wybijać, stare pędy wycinamy krótko nad powierzchnią ziemi.

Liście i młode wierzchołki pędowe ścinamy podczas kwitnienia, kiedy są najbardziej aromatyczne. Lebiodka nadaje się doskonale do suszenia (ziele suszymy w przewiewnym miejscu). Jest niezastąpiona zwłaszcza w kuchni włoskiej, stanowiąc nieodzowny dodatek smakowy do pizzy, sałatek, mięs. Herbatka z lebiodki pomaga na trawienie, bóle gardła oraz przy kaszlu.

Ekstrakt ze 100 g suszonego ziela zalanego 1 litrem wody działa po dodaniu do kąpieli jak środek przeciwgrypowy. Lebiodka doskonale nadaje się także do oprysków przeciwko mszycom w gnojówkach z pokrzywy czy skrzypu.