Więcej o roślinie poniżej:

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis)

kategoria:  zioła, jednoroczne

stanowisko:   słońce

wysokość:  do 0,8 m

mrozoodporność:  -

odczyn gleby:  lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, lekka, zasobna w wapń

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  niebieska

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: czerwiec-sierpień

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  balkony, roślina jadalna, tarasy, rabata ziołowa

tempo wzrostu:   szybkie

Ogórecznik to roślina jednoroczna, wykorzystywana zarówno do celów, przyprawowych, jak i ozdobnych oraz leczniczych. Doskonale nadaje się do całorocznej uprawy w mieszkaniu na parapecie.

Ogórecznik to jedna z najpiękniejszych roślin przyprawowych. Kwitnie od czerwca do września, wydając gwiazdkowate kwiaty koloru niebieskiego lub białego. Inną charakterystyczną cechą ogórecznika są wysokie na 80 cm łodygi i duże, pokryte włoskami liście.

Jako roślina wywodząca się z basenu Morza Śródziemnego ogórecznik lubi miejsca ciepłe i słoneczne. Mimo to dojrzewa pomyślnie także na stanowiskach w półcieniu. Podłoże winno być zawsze lekko wilgotne.

Nasiona ogórecznika wysiewamy do gruntu od końca kwietnia, tak planując siew, aby na 1 m2 przypadały nie więcej niż 2 siewki. Jest to konieczne, gdyż dorosłe okazy zajmują bardzo dużą przestrzeń. Ogórecznik może być uprawiany zarówno na rabacie kwiatowej, jak i ziołowej. Jego cechą jest zdolność do samoistnego rozsiewania się, dlatego aby nie rozmnażał się w sposób niekontrolowany, nasienniki należy wyłamywać, nim zaczną gubić nasiona.

Liście mają zapach świeżych ogórków i są aromatycznym dodatkiem do sałatek, zup, sosów, mięs, ryb oraz serów. Nie powinno się ich jednak spożywać w nadmiarze, odradza się także spożywanie sałatek z młodych liści. Olej z ogórecznika lekarskiego stosuje się do pielęgnacji suchej, łuszczącej się, wrażliwej skóry.

Ogórecznik lekarski jest bogatym źródłem soli mineralnych, flawonoidów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest on wykorzystywany przy tłoczeniu oleju o wysokiej ich zawartości. Dzięki temu ogórecznik lekarski jest uznawany za nieoceniony surowiec w walce z wysokim poziomem złego cholesterolu LDL. W ten sposób zmniejsza ryzyko pojawienia się miażdżycy. Dodatkowo to roślina stosowana przy stanach zapalnych gardła oraz krtani. łagodzi kaszel oraz pomaga w niwelowaniu chrypki. Ogórecznik lekarski ma swoje zastosowanie także przy menopauzie oraz przy łagodzeniu objawów miesiączkowania.

Gwiazdkowate kwiaty ogórecznika są jadalne i mogą stanowić interesujące i smaczne przybranie sałatek i deserów.