Więcej o roślinie poniżej:

Jaśmin lekarski (Jasminum officinale)

kategoria:  pnącza, doniczkowe

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  do 6 m

zimowanie: pomieszczenie, 5-15°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, próchnicza

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała

pokrój: pnący

okres kwitnienia:  czerwiec-sierpień

wysiew: -

rozmnażanie: podział, sadzonki wierzchołkowe lub półzdrewniałe

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  balkony, kwiaty cięte, tarasy, pomieszczenia

tempo wzrostu:   szybkie

Jaśmin ma cudowny zapach kwiatów, którym zachwyca już od setek lat. Został sprowadzony z Chin do Europy w XVI wieku. Aromatyczny olejek znajdujący się w płatkach stosuje się w przemyśle perfumeryjnym. Śnieżno-białe proste kwiaty jaśminu lekarskiego ukazują się od lata do wczesnej jesieni.   

Jaśmin jest szybko rosnącym pnączem, jego pędy mogą osiągnąć długość do 12 metrów.  Pnącze prowadzimy po podporach. Stosując cięcie, można uzyskać jaśmin pienny lub krzaczasty. Jesienią liście przebarwiają się na intensywnie żółty kolor.  

Do uprawy jaśminu najlepsze jest miejsce ciepłe, słoneczne do półcienistego, osłonięte od wiatru i deszczu. Od kwietnia do października jaśmin może przebywać na zewnątrz. Nie szkodzą mu krótkie okresy spadku temperatury do nawet -15°C. W cieplejszych częściach Polski, a także przy dobrym zabezpieczeniu w postaci igliwia czy chochołów, rośliny można wysadzać do gruntu.    

W okresie wzrostu rośliny wymagają obfitego nawadniania i cotygodniowego zasilania. Po kwitnieniu pędy można skrócić, o ile zachodzi taka potrzeba. Rośliny dość dobrze znoszą silne cięcie. Nowe kwiaty zawiązują się na pędach jednorocznych.   

  

Do zimowania nadaje się jasna przewiewna kwatera, w której temperatura utrzymuje się na poziomie 5-10°C. Kwitnienie jest stymulowane przez zimowe ochłodzenie. 

Jaśmin bardzo ładnie prezentuje się na tarasie i w ogrodach zimowych utrzymujących umiarkowaną temperaturę. Posadzony przy podporze, rozrasta się szybko i efektownie.

Jaśmin lekarski wymaga częstego zraszania liści w lecie. Zadbajmy też o to, by podłoże było stale wilgotne.