Więcej o roślinie poniżej:

Żywokost lekarski Symphytum officinale
kategoria:  byliny, zioła
stanowisko:   słońce, półcień
wysokość:  0,4-1,5 m
mrozoodporność:  do -30°C
odczyn gleby:  obojętny
preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta lub gliniasta 
podlewanie:  dużo
barwa liści/igieł: zielona, żółta, biało-zielona
barwa kwiatów:  biała, różowa, fioletowa, niebieska
pokrój: wzniesiony
okres kwitnienia: maj-czerwiec
wysiew: jesień, wiosna
rozmnażanie: sadzonki korzeniowe, siew
trwałość liści:  sezonowe
zastosowanie:  rabaty, parki, brzegi zbiorników wodnych, roślina lecznicza 
tempo wzrostu:   szybkie

Żywokost lekarski jest wprawdzie bardzo ładną rośliną okrywową, ale ze względu na dużą siłę rozprzestrzeniania się powinien być sadzony z rozwagą. Kwitnie między kwietniem a majem. Jego kwiaty mają budowę rurkową, w zależności od odmiany mają kolor kremowobiały, różowy lub niebieski. Żywokost lekarski to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Szacuje się, że jest uprawiany od przeszło dwóch tysięcy lat.

Żywokost dorasta do wysokości 25 cm. Jego liście są owalne i zbiegają się w szpic. Są pokryte drobnymi włoskami i są zwykle zielone także zimą. Silnie  rosnące kłącza szybko zdobywają nowe tereny i nie dają żadnych szans chwastom. Raz posadzony żywokost będzie w przyszłości trudny do usunięcia.  

Idealne jest stanowisko w cieniu lub półcieniu w żyznym, gliniasto-próchnicznym podłożu. Jeżeli zagwarantujemy roślinom dostateczne nawodnienie, uprawę można prowadzić także na stanowisku słonecznym.  

Żywokost może być łatwo rozmnożony przez podział – albo wiosną, albo jesienią. Wczesną lub późną jesienią rośliny można rozmnożyć także przez podział korzenia. 

Żywokost jest łatwy w pielęgnacji i, jeśli pominąć krótkotrwałe ataki rdzy, nie jest raczej porażany przez choroby. Rośliny, które zbyt silnie się rozrastają, należy przycinać szpadlem. 

Żywokost może być sadzony między drzewami i krzewami, przed ogrodzeniami. Dobrze prezentuje się w dużych ogrodach naturalnych, w których może się rozwijać bez ograniczeń. Mniej ekspansywna jest m.in. nowa niebiesko kwitnąca odmiana ‘Goldsmith’.

Bezpośredni kontakt z sokiem żywokostu może prowadzić do podrażnień skóry wywoływanych przez szkodliwe alkaloidy.