Więcej o roślinie poniżej:
Żywokost lekarski Symphytum officinale
kategoria: byliny, zioła
stanowisko: słońce, półcień
wysokość: 0,4-1,5 m
mrozoodporność: do -30°C
odczyn gleby: obojętny
preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta lub gliniasta
podlewanie: dużo
barwa liści/igieł: zielona, żółta, biało-zielona
barwa kwiatów: biała, różowa, fioletowa, niebieska
pokrój: wzniesiony
okres kwitnienia: maj-czerwiec
wysiew: jesień, wiosna
rozmnażanie: sadzonki korzeniowe, siew
trwałość liści: sezonowe
zastosowanie: rabaty, parki, brzegi zbiorników wodnych, roślina lecznicza
tempo wzrostu: szybkie
Żywokost lekarski - sylwetka
Żywokost lekarski jest wprawdzie bardzo ładną rośliną okrywową, ale ze względu na dużą siłę rozprzestrzeniania się powinien być sadzony z rozwagą. Kwitnie między kwietniem a majem. Jego kwiaty mają budowę rurkową, w zależności od odmiany mają kolor kremowobiały, różowy lub niebieski. Żywokost lekarski to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Szacuje się, że jest uprawiany od przeszło dwóch tysięcy lat.
Rozwój żywokostu lekarskiego
Żywokost dorasta do wysokości 25 cm. Jego liście są owalne i zbiegają się w szpic. Są pokryte drobnymi włoskami i są zwykle zielone także zimą. Silnie rosnące kłącza szybko zdobywają nowe tereny i nie dają żadnych szans chwastom. Raz posadzony żywokost będzie w przyszłości trudny do usunięcia.
Żywokost lekarski - stanowisko
Idealne jest stanowisko w cieniu lub półcieniu w żyznym, gliniasto-próchnicznym podłożu. Jeżeli zagwarantujemy roślinom dostateczne nawodnienie, uprawę można prowadzić także na stanowisku słonecznym.
Rozmnażanie żywokostu lekarskiego
Żywokost może być łatwo rozmnożony przez podział – albo wiosną, albo jesienią. Wczesną lub późną jesienią rośliny można rozmnożyć także przez podział korzenia.
Żywokost lekarski - pielęgnacja
Żywokost jest łatwy w pielęgnacji i, jeśli pominąć krótkotrwałe ataki rdzy, nie jest raczej porażany przez choroby. Rośliny, które zbyt silnie się rozrastają, należy przycinać szpadlem.
Zastosowanie żywokostu lekarskiego
Żywokost może być sadzony między drzewami i krzewami, przed ogrodzeniami. Dobrze prezentuje się w dużych ogrodach naturalnych, w których może się rozwijać bez ograniczeń. Mniej ekspansywna jest m.in. nowa niebiesko kwitnąca odmiana ‘Goldsmith’.
Porada
Bezpośredni kontakt z sokiem żywokostu może prowadzić do podrażnień skóry wywoływanych przez szkodliwe alkaloidy.
Komentarze