Przycinanie żywopłotu

Równie ważne są narzędzia do służące do cięcia, jak i technika. To również wpływa na kondycję roślin. 

W przypadku niewielkich ścian z roślin wystarczą nożyce ręczne. Jednak przy dużych powierzchniach byłoby to męczące. Lepszym rozwiązaniem są wyspecjalizowane, solidne nożyce z napędem – mówi Marcin Salata. 
Praktycznym rozwiązaniem są narzędzia akumulatorowe. Nad zwykłymi elektrycznymi mają tę przewagę, że nie jesteśmy uzależnieni od dostępu do sieci energetycznej i nie przetniemy kabla przypadkowo. Natomiast ich przewaga nad spalinowymi jest jeszcze wyraźniejsza: te akumulatorowe są cichsze, łatwiejsze, bezpieczniejsze w obsłudze i nie trują powietrza – wyjaśnia.

 

 

Technika cięcia jest też istotna. Każdy żywopłot najlepiej formować tak, by przekrój jego ścian miał kształt trapezu równoramiennego. – To zapewni wszystkim pędom (i tym na górze, i na dole) jednakowy dostęp do promieni słonecznych – tłumaczy menadżer produktu w Lange Łukaszuk.  Żeby taką starannie formowaną ścianę wyrównać dokładnie i sprawnie, warto posłużyć się sznurem: rozwijamy jeden na górze, drugi w środku, a trzeci – na dole.

To nam pokaże, na jakiej długości powinniśmy przyciąć odrosty.  – Ważne jest też prowadzenie ostrzy nożyc napędzanych silnikiem: najpierw tniemy z góry na dół, by pozbyć się niepotrzebnych fragmentów, a potem wracamy do góry, by skorygować ewentualne niedociągnięcia. Na końcu równamy gałązki od góry – instruuje ekspert.

Jak dodaje, koniecznie musimy też zadbać o to, by noże zawsze były ostre – stępione narzędzia będą szarpały rośliny, co może mieć fatalne konsekwencje – pogorszy ich kondycję. I jeszcze jedna kluczowa rzecz: zabierajmy się za taki zabieg jedynie w dni pochmurne. Dzięki temu odsłonięte, przycięte pędy nie będą od razu narażone na działanie intensywnych promieni słonecznych.

 

 

Nawóz dla regeneracji

Pierwsze dni po takiej operacji są trudne dla roślin, które muszą sobie poradzić z uszkodzeniami, a poza tym mocno zmniejszyła się ich powierzchni biorąca udział w odżywianiu (fotosyntezie). Dlatego od razu po przycinaniu dobrze jest zasilić żywopłot nawozami interwencyjnymi o spowolnionym działaniu. To im pozwoli szybko odzyskać siły i się zregenerować.