Bukszpan to krzew ozdobny chętnie wykorzystywany do tworzenia niskich żywopłotów lub obwódek rabat kwiatowych i ziołowych. Jako roślina o nieprzeciętnych zdolnościach regeneracyjnych, bardzo silnie się zagęszcza, gdy jest regularnie cięta. Wszystko zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat, od kiedy w Polsce pojawił się nieznany wcześniej szkodnik – ćma bukszpanowa.

Z tak groźnym przeciwnikiem bukszpany nigdy wcześniej nie miały do czynienia. Walka z nim jest trudna nie tylko z uwagi na brak naturalnych wrogów (ćma przybyła do nas z Azji Wschodniej), lecz także trudności z jego wykryciem. Ćma i jej larwy zadomawiają się w gęstwinie liści i na pierwszy rzut oka są trudne do rozpoznania.

Profilaktycznie bukszpany należy przeglądać już od marca. Jeśli stwierdzimy obecność gąsienic, natychmiast sięgnijmy po dedykowany środek owadobójczy.

 

Warto wiedzieć

Bukszpany są jedynymi roślinami żywicielskimi larw ćmy bukszpanowej, a także miejscem składania jaj. U nas szkodnik wydaje dwa lub trzy pokolenia w ciągu roku, w zależności od warunków pogodowych.

Larwy rozwijają się na liściach i pędach, intensywnie przędząc jedwabne nici. Młodsze larwy ogryzają brzegi liści, starsze zjadają niemal całe liście.

 

Najlepsze są te produkty, które zapewniają profilaktykę i dodatkowo zwalczają już żerujące szkodniki. Bardzo wysoka skutecznością odznaczają się preparaty systemiczne, które po naniesieniu na roślinie wnikają przez tkanki do jej wnętrza i są rozprowadzane z sokami po wszystkich częściach rośliny.

Taki zabieg zapewnia ochronę do 3 tygodni. Nie dopuszcza do zerowania owadów w krzewie i chroni przed zniszczeniem. Oprysk należy wykonać przed nalotem owadów, najlepiej w kwietniu, i powtórzyć pod koniec maja.
 

Inne szkodniki bukszpanu

Miodówka bukszpanowa Psylla buxi

Zaatakowane przez te szkodniki liście zwijają się i deformują, na porażonych częściach pojawia się rosa miodowa.

Skorupnik jabłoniowy Lepidosaphes ulmi

Porażone pędy zamierają, obserwować można zdrobnienie liści i ograniczenie wzrostu rośliny. Na pędach widoczne są wypukłe, brązowe lub szare tarczki.

 

Zobacz gotowe preparaty do walki ze szkodnikami bukszpanu: 

Polysect Bukszpan

Na poniżej załączonym materiale zobaczysz, jak stosować oprysk aby zabezpieczyć i ochronić bukszpan przed niechcianymi szkodnikami: