Dlaczego warto zamontować kominek w domu?

Kominek od zawsze kojarzył się z ciepłem domowego ogniska. To miejsce zgromadzeń podczas rodzinnych nasiadówek oraz idealne podczas romantycznych wieczorów. Rozżarzony płomień oraz zapach dokładanego drewna do kominka napawa wspomnieniami z dzieciństwa oraz uspokaja skołatane nerwy.

Dodatkowym atutem jest niewątpliwie podniesienie prestiżu wnętrza domu – stylowe kominki sprawią, że przestrzeń nabierze charakteru. W zależności od upodobań możemy je zarówno wyeksponować, jak i wykonać tak, aby były integralną częścią pomieszczenia.

Zamontowanie kominka pozwala także na pewnego rodzaju niezależność w sytuacjach tego wymagających. Podczas awarii prądu – zarówno krótkotrwałej, jak i tej o dłuższym przebiegu, mamy pewność, że ogrzewanie domu nie zostanie zachwiane.

To także dodatkowe źródło ogrzewania, zwłaszcza w okresach przejściowych – na początku wiosny czy jesieni. Kominek pozwoli zachować komfort termiczny przy dużych dobowych wahaniach temperatury zewnętrznej. Dzięki prawidłowemu określeniu wymiarów i parametrów będziemy mieć pewność, że pomieszczenie nie będzie przegrzane. Łatwe w utrzymaniu czystości kominki dodatkowo skłaniają do zakupu. Nowe rozwiązania pozwalają na szybkie i bezproblemowe czyszczenie.

Ekologia kominków – czystość drewna jako paliwa

Drewno to ekologiczne źródło ciepła, które może być wykorzystywane do ogrzewania domu. Stoi za tym wiele argumentów, dlaczego właśnie ten surowiec powinien być naszym pierwszorzędnym wyborem. Kierując się ekologicznymi pobudkami, warto zauważyć poniższe kwestie:

  • Jest surowcem odnawialnym, co oznacza, że przy racjonalnej gospodarce leśnej jego zasoby się nie skończą. Dodatkowo bilans dwutlenku węgla podczas spalania drewna jest zerowy – wydziela się tyle pierwiastka, ile drzewo pochłonęło podczas wzrostu.
  • Wspomaga niezależność energetyczną oraz „świadomość energetyczną” – wybierając to źródło energii stajemy się niezależni od dostarczyciela prądu. W sytuacjach jednostkowych, takich jak awaria prądu możemy cieszyć się nadal ciepłem pozyskanym z kominka. „Świadomość energetyczna” tworzy się każdego dnia podczas przygotowywania takiej ilości drewna, jaka jest faktycznie potrzebna do ogrzania domu. Stajemy się odpowiedzialnym konsumentem oraz dbamy o to, aby nie marnować surowca.
  • Ogrzewanie drewnem jest obecnie „czystsze” niż w minionych dekadach – kominki na drewno znajdujące się na rynku w większości emitują 4,5 grama pyłów na godzinę, natomiast te najlepsze nawet poniżej 1,5 grama na godzinę. To ogromna różnica w porównaniu z latami 80-tymi, gdzie granica pyłów wahała się 30-60 gramów na godzinę.

Kominek „szyty na miarę” każdego wnętrza

Obecnie producenci kominków prześcigają się wzornictwem, ich wykończeniem oraz dopasowaniem do potrzeb nawet najbardziej wymagającego klienta. Warto wiedzieć, czym kierować się podczas zakupu idealnego kominka do domu.

Nie tylko cena powinna być ważnym kryterium, ale także jakość wykonania oraz odpowiedni model, który prawidłowo ogrzeje metraż wybranego domu. To niezwykle ważne, by nie ryzykować przegrzewaniem pomieszczeń.

Seria wkładów wodnych DEFRO HOME RIVA – posiadają boczne lewe przeszklenie, które jest przystosowane do intensywnego palenia. Technologia płaszcza wodnego, wykorzystuje ciepło, które daje nam kominek, podgrzewając wodę i przekierowując je na użytek centralnego ogrzewania. Z racji sezonowości okresu wykorzystywania kominka, wkłady wodne z serii DEFRO HOME Riva współpracują z innym źródłami ciepła, jak: kotły, piece, bojlery, systemy solarne, pompy ciepła, itp .

Seria Defro Home Intra Slim jest dedykowana dla tych, którzy cenią sobie kompromis oraz harmonię pomiędzy ekologią, designem i ekonomią. Wkłady te sprawdzą się podczas palenia relaksacyjnego, jak i ogrzewania całego domu. Szczelne palenisko zapewnia komfort użytkowania w domach pasywnych oraz z rekuperacją. Autorskie rozwiązania gwarantują oszczędność energii i bezawaryjną obsługę urządzenia.

Najtańsze kominki charakteryzują się prosta szyba otwieraną z przodu. Kolejne, stojące wyżej w półkach cenowych to te z szybą boczną. Możemy wybierać również z tych najdroższych, gdzie ekonomia, design i komfort jest na najwyższym poziomie. Charakteryzują się naprzeciwległym układem szyb dla ułatwionej obsługi.