Cięcie i prawidłowe formowanie żywopłotów

Rośliny, które z reguły pozbywają się liści na zimę, posadzone wiosną musimy przyciąć od razu. W przypadku, gdy posadziliśmy je dopiero jesienią, pozostawiamy taki zabieg dopiero do jesieni. W taki sposób zadbamy o lepszą kondycję żywopłotu i sprawimy, że wiosenne cięcia pozwolą na pobudzenie młodych pędów roślin.

Jeżeli w ogrodzie lub na działce znajdują się rośliny zimozielone i iglaste powinny być strzyżone od razu po posadzeniu w miejscu tworzenia się nowego żywopłotu. Dobrym przykładem jest modrzew, który przycięty już w pierwszym roku po posadzeniu będzie ładnie rozkrzewiony i uzyskamy najlepsze wyniki.

Żywopłoty, zgodnie ze sztuką ogrodniczą, powinny być przycinane w kształt stożka. W ten sposób uzyskamy kształt trapezu, który pozwoli na zwarte rozkrzewienie rośliny już od samej podstawy. To zapewni wszystkim pędom (i tym na górze i na dole) jednakowy dostęp do światła. Takie zabiegi powinny być wykonywane w pochmurne dni, aby przycięte pędy nie były bezpośrednio narażone na działanie intensywnych promieni słonecznych. Ciekawym sposobem jest rozwinięcie sznura tak, aby wyrównać dokładnie i sprawnie ścianę żywopłotu. Należy rozwinąć jeden na górze, kolejny w środku i końcowy na dole.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami gęstego i zwartego żywopłotu, musimy regularnie usuwać uszkodzone i wybujałe pędy. Pierwszy raz najlepiej na przełomie czerwca i lipca – przycinamy pędy o połowę ich długości. Jesienią zabieramy się za cięcie wszystkich tegorocznych pędów.

W tym zadaniu doskonale sprawdzą się narzędzia akumulatorowe marki Makita, które posiadają akumulatory w technologii CXT charakteryzujące się napięciem zasilania 10,8V (12V max). Są wyjątkowo lekkie oraz poręczne, co sprawia, że praca jest przyjemniejsza i bardziej wydajna. Świetnie sprawdzą się przy pielęgnacji roślin w ograniczonej przestrzeni dookoła krzewów i rabat kwiatowych.

Technologia LXT 18V; oraz 2x18V (36V) to akumulatory, które cechuje wysoka moc i największa kompatybilność w całej ofercie. Stały się one codziennym wyborem użytkowników nastawionych na wysokie osiągi. W ofercie ogrodowych narzędzi akumulatorowych MAKITA znajdziemy bardzo szeroką gamę urządzeń 18V.

•    DUN500 - akumulatorowe nożyce do żywopłotu na wysięgniku 18V są doskonałe do przycinania wysokich żywopłotów z poziomu ziemi, jak i trymowania niższych grup roślin. Wygoda i komfort pracy gwarantowane.

W przypadku podkaszania w trudno dostępnych miejscach, zarówno trawy, jak i żywopłotu, można posłużyć się kosą z akumulatorem litowo - jonowym 18V, która świetnie nada się do trymowania. To niezwykle ważna czynność nie tylko ze względu na estetykę, ale także zmniejszenie ryzyka powstawania długich pędów.

•    DUC122 – pilarka łańcuchowa z akumulatorem litowo-jonowym 18V jest idealna do przycinania w miejscach, w których nie ma dostępu do zasilania sieciowego lub gdzie ważna jest cicha praca. Dzięki temu piła ta jest odpowiednia dla każdego, komu zależy na precyzyjnym i dokładnym kształtowaniu korony drzew lub krzewów.

Sprzątanie, cięcie i oczyszczanie ogrodu

Podczas jesiennych prac warto zwrócić uwagę także na oczyszczanie ogrodu po wykonanych cięciach. Przede wszystkich ogród należy oczyścić z gałęzi drzew owocowych, liści oraz resztek po paleniskach materii organicznej z kompostownika.  

Do sprawnego usunięcia pozostałości czy liści dobrze sprawdzi się dmuchawa akumulatorowa marki Makita:

•    DUB186 - dmuchawa akumulatorowa zasilana akumulatorem 18V jest przyjazna dla środowiska: nie emituje zanieczyszczeń i jest bardzo cicha. Urządzenie o wielu talentach, nadaje się do czyszczenia antystatycznego, odkurzania i osuszania innych maszyn i urządzeń. Rewelacyjnie sprawdza się także do precyzyjnego oczyszczania przydomowych ścieżek i podjazdów z liści i gałązek.

Warto również zwrócić uwagę na technologię nowej generacji, jaka jest wykorzystywana do osiągnięcia jeszcze lepszych wyników oraz ułatwienia prac ogrodowych. Makita XGT 40V i 2x40V to całkowicie nowa technologia akumulatorów i elektronarzędzi, która otwiera dla urządzeń bezprzewodowych nieznane dotąd możliwości. To oryginalne rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników. Na skuteczność tego systemu składają się technologia akumulatorów, zaawansowany proces szybkiego ładowania, technologia elektronarzędzi, cyfrowa komunikacja między elektronarzędziem i akumulatorem, zwiększona moc i wytrzymałość wszystkich komponentów oraz jeszcze lepsze zabezpieczenia przeciwko zapyleniu i zalaniu dzięki technologii XPT. Precyzja w wykonaniu pozwala na osiągnięcie doskonałych efektów prac ogrodniczych. 

Różne moce źródła zasilania mają dwie ważne zalety. Użytkownik może dopasować każdy typ maszyny do swojego budżetu, możliwości przestrzennych i wymagań. Nie ma konieczności przepłacania za większe akumulatory. Wszystkie akumulatory w narzędziach ogrodowych to akcesoria systemowe, które pasują zarówno do sprzętu ogrodowego o tym samym woltażu, jak i do reszty bezprzewodowych elektronarzędzi MAKITA.