Jaskrawe, pomarańczowo-czerwone plamy na liściach są charakterystycznym objawem choroby grzybowej zwanej parchem gruszy. Choroba rozwija się szczególnie w lata ciepłe i wilgotne. Optymalne warunki rozwoju tej choroby to temperatura w granicach 17-24ºC oraz ciągłe niezbyt obfite opady deszczu trwające dłużej niż 9-18 godzin. Zwalczanie parcha przeprowadza się, stosując odpowiednie preparaty.Opryski powinno się kilkukrotnie powtarzać w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Dodatkowo najlepiej przeprowadzić prześwietlające cięcie, aby wzmocnić roślinę. Wśród odmian grusz mało wrażliwe na tę chorobę są Lipcówka i Konferencja. Do bardzo wrażliwych należą Faworytka, Bera Hardy i Lukasówka. Czym dokładnie objawia się rdza gruszy?
Objawy: infekcja wywołana przez grzyba Gymnosporangium sabinae. Na młodych liściach i pędach pojawiają się pomarańczowe plamy, które z czasem stają się grubsze. Na porażonych miejscach widoczne czarne zgrubienia, na dolnej stronie blaszki liściowej widoczne skupiska zarodników grzyba. Zainfekowane liście i owoce przedwcześnie opadają.

Warunki sprzyjające rozwojowi: wilgoć, sąsiedztwo jałowca sabińskiego, który jest drugim żywicielem patogenu.

Kiedy i jak zwalczać: niszczyć porażone części roślin, od początku kwitnienia co 7-14 dni stosować regularnie opryski wywarem ze skrzypu polnego, cebuli lub czosnku, wyciągiem z aksamitki.

Fiskars sekator X-series P921 jest idealnym narzędziem do cięcia. Poradzi sobie nie tylko z mniejszymi, ale także większymi gałęziami. Dzięki niemu bez trudu obcięliśmy młode, jak i starsze pędy winorośli, która wymagała prześwietlenia. Średnica gałęzi do 2,6 cm nie jest dla niego żadną przeszkodą. Szczególnym ułatwieniem jest dostosowanie zarówno do prawo- jak i leworęcznych o średnich lub dużych dłoniach. Nie wymyka się z rąk, co gwarantuje stabilną i długą pracę. Dzięki obrotowej rączce jest doskonały także dla starszych osób, które planują prace na działce czy w ogrodzie.

Kolejnym sekatorem godnym polecenia jest ten z konstrukcją rączki pozwalającej używać wszystkich palców jednocześnie. Unikalny mechanizm dźwigniowy PowerGear zwiększa 3-krotnie siłę cięcia w porównaniu do standardowych mechanizmów - redukując wysiłek podczas pracy, hartowane, precyzyjnie szlifowane stalowe ostrze dłużej pozostaje ostre. Twarde, odporne na korozję ostrza oraz powłoka PTFE redukująca tarcie zapewnia lepsze cięcie. Rękojeść z tworzywa FiberComp™ dopasowuje się do naturalnego kształtu dłoni zmniejszając zmęczenie, a rączka SoftGrip ze strukturą 3D zapewnia bezpieczny i pewny chwyt. Idealny do suchych i twardych gałęzi.

Jeżeli chcemy wzmocnić aronię, należy wykonać cięcie prześwietlające. To wręcz obowiązek, gdy krzew ma powyżej 6 lat. Pomaga to na zlikwidowanie starych zdrewniałych pędów osłabiających roślinę. To prowadzi dodatkowo do powstawania podatności na choroby grzybowe. Nie wykonujmy natomiast drastycznych cięć - wystarczą 4-5 pędów, aby sprawić, że roślina odżyje.