Bukiet z chryzantemami w roli głównej

Późne lato obdarowuje nas różnymi kwiatami, pędami i owocami na dekoracyjne bukiety.

1. Materiały potrzebne do wykonania ozdobnego bukietu: wianek z elastycznych pędów (wielkością odpowiadający średnicy misy), gałązki bluszczu, wrzosu, dzikiej trzmieliny i róży
z owocami, lampioniki miechunki, fioletowe kwiaty chryzantemy i liście klonu japońskiego. Oprócz tego potrzebujemy dużą wazę (misę), cienki drut miedziany i nożyce.

2. Do wianka  wplatamy i przywiązujemy bluszcz oraz kępki wrzosu.

3. Na obwodzie wieńca równomiernie rozmieszczamy gałązki trzmieliny i owoce róży. Dodajemy miechunkę i wszystko przywiązujemy drutem.

4. Dekorację układamy na misie wypełnionej wodą.

5. Wewnątrz wieńca umieszczamy gęsty bukiet kwiatów chryzantemy.

6. Liście klonu nawlekamy na drut, który przeplatamy między kwiatami bukietu.

 

Imitacja betonu lub kamienia

Donice i skrzynki z plastiku, materiałów kompozytowych czy blachy mają najróżniejsze barwy. Niekoniecznie musi to być klasyczna terakota. Coraz popularniejsze są pojemniki naśladujące kolorem beton lub kamień.

Najbardziej cenione są materiały odporne na mróz oraz promieniowanie UV i na tyle lekkie, że nawet wypełnione ziemią można łatwo przestawiać. Od niedawna modne stały się skrzynki z blachy corten.

Uwaga: jeżeli powierzchnia blachy nie ma warstwy zabezpieczającej, pojawia się na niej rdzawy nalot. Zmywany przez deszcz łatwo brudzi posadzkę. Z czasem stal pokrywa się trwałą patyną, niespłukiwaną przez opady.

 

 

Harmonijne kompozycje dla zapracowanych

Ogrodnictwa i centra ogrodnicze oferują coraz więcej gotowych roślinnych aranżacji. Najczęściej w jednym pojemniku mieszczą się trzy, cztery okazy różnych gatunków. Zdarza się także łączenie kilku odmian jednego gatunku, różniących się barwą kwiatów.

W ten sposób możemy bardzo łatwo i szybko ozdobić taras lub balkon atrakcyjnymi nasadzeniami także jesienią. Są to najczęściej rośliny kwiatowe połączone z liściastymi. Ładną kombinację tworzy na przykład rozchodnik z żurawką, muhlenbekią i tatarakiem. W klasycznym wydaniu mogą to być różne odmiany wrzosu.

 

Rośliny kwitnące i wabiące nektarem

Pszczoły, trzmiele, motyle  i inne owady potrzebują naszego wsparcia. W ogrodzie poszukują nektaru  i pyłku kwiatowego, dlatego najlepiej pomożemy im, uprawiając na rabatach właściwe rośliny. Ciepłe dni nawet późną jesienią sprawiają, że pożyteczne owady stają się aktywne.

Przyjazny pszczołom doniczkowy ogród na balkonie i tarasie mogą tworzyć różne byliny. Mamy do wyboru m.in. odmiany rozchodnika okazałego, różne astry jesienne, rudbekie i gaury. W pojemnikach dobrze rosną także dalie i cynie o pojedynczych kwiatach oraz słoneczniki.