Wraz z żoną odziedziczyliśmy po teściach działkę o powierzchni 30 arów. Stał tam drewniany dom, a właściwie szopa oraz budynek inwentarski, w którym kiedyś była obora. Dawniej działka służyła do hodowli zwierząt oraz uprawy warzyw i owoców. Nam marzyło się zamienić tę ziemię w teren rekreacyjny. Do pełnego wypoczynku, jak wiadomo, potrzebne jest łóżko. A my nawet nie mieliśmy gdzie go wstawić. Tak powstał pomysł, by ze starej obory zrobić domek letniskowy. Postanowiłem sam przeprowadzić modernizację.

Przebudowa domku letniskowego

 1. Nasz budynek miał wymiary 5,2 x 13 metrów. Został wykonany z pustaków żużlowych.
 2. Pracę rozpocząłem od wykopania rowów odwadniających i wykonania izolacji pionowej dookoła budynku.
 3. Wewnętrz najpierw wyburzyłem, a potem na nowo postawiłem ścianki działowe. Wykonałem je z bloczków betonowych.
 4. Na zewnątrz pustaki żużlowe obłożyłem silikatowymi bloczkami. Następnie cały budynek ociepliłem styropianem.
 5. Aby nasz domek letniskowy ładnie się prezentował, jego elewację pokryłem tynkiem mineralnym.
 6. W środku domku postanowiłem wyrównać ściany płytami gipsowo-kartonowymi. Montowałem je na specjalnych aluminiowych stelażach. Potem całość zaszpachlowałem i pomalowałem.

Rośliny dookoła domku

W ten sposób na naszej małej działce powstał budynek, który ma teraz dwa pokoje, jasną kuchnię i garaż. Do domku dobudowałem jeszcze przepiękną drewnianą werandę. We wszystkich pracach budowlanych pomagał mi zięć. Jeden człowiek nie jest w stanie sam dobrze postawić ścianki działowej czy zamontować framugi drzwi. Moja żona obsadziła werandę milinem, wilcem i powojnikiem. Rośliny te pięknie się pną i ozdabiają nasz domek. Teraz na działce przebywamy od wiosny aż do późnej jesieni. To tu znaleźliśmy wspaniałe miejsce do wypoczynku.

Marian Wicha

Ocieplanie budynku styropianem

 • Aby ocieplanie było wykonane prawidłowo, warto pamiętać o kilku zasadach:
 • Prace powinniśmy wykonywać w temperaturze 5-21°C. Jeśli będzie za ciepło albo za zimno, zaprawa lub klej mogą się gorzej trzymać.
 • Poszczególne płyty powinny być ułożone naprzemiennie na tzw. cegiełkę. Wtedy nic nie wniknie nam w spoiny;
 • Płyty styropianowe na narożnikach budynku powinny się zazębiać.
 • Przed montażem przymocujmy listwę startową. Pozwoli nam ona utrzymać tę samą wysokość ocieplenia dookoła całego budynku.
 • Etapów ocieplenia nie należy wykonywać w zbyt długich odstępach czasu. Promienie UV sprawią, że styropian zwietrzeje i popęka.