Gdy 15 lat temu tworzyliśmy z mężem nasz ogród, nie mieliśmy żadnego specjalistycznego projektu. Kierowaliśmy się jedynie chęcią zaaranżowania pięknej przestrzeni. Z roku na rok przychodziły nam do głowy różne pomysły, które stopniowo wdrażaliśmy w życie.

Koszty pokrycia dachu z trzciny
Cztery lata temu postanowiliśmy zbudować altanę. Wówczas mój mąż, Jacek, zajmował się skupem trzciny. Zdecydowaliśmy więc, że pokrycie będzie właśnie z tego materiału. Jedna wiązka trzciny kosztuje 4 zł, a na dach (ok. 33 m²) potrzebowaliśmy aż 300 sztuk. Do tego doszedł koszt robocizny dla fachowców – 3 tysiące złotych. Taki dach wymaga i mocnej konstrukcji altany, i profesjonalnego wykonania, więc nie warto próbować kłaść trzciny o własnych siłach. Zwłaszcza jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Zapłaciliśmy więc profesjonalnej firmie i uważam, że warto było ponieść taki koszt.

Zalety strzechy

Dach kryty strzechą jest bowiem wyjątkowo trwały. Zapewniono nas, że tego typu pokrycie spokojnie może przetrwać nawet 70-80 lat.

Wykończenie
Po zakończeniu prac „dachowych” mąż już własnymi siłami ułożył w altance kamienną posadzkę. Trwało to dość długo, bo jest on osobą niezwykle precyzyjną, ale efekt był imponujący. Z kamieni, które nam zostały, zrobiliśmy jeszcze ścieżki między rabatami oraz grill.


Bożena Cimoch


PRZEPIS NA OGRÓD

Zalety pokrycia dachu strzechą trzcinową


Takie dachy są ekologiczne, więc zyskują coraz większe rzesze zwolenników. Ich zaletą jest nie tylko estetyczny wygląd, ale również trwałość. Tego typu pokrycie ma właściwości termoizolacyjne. To znaczy, że zimą trzyma ciepło, a latem daje chłód. Dach z trzciny tłumi również hałasy. Wbrew pozorom nie jest łatwopalny, gdyż strzecha trzcinowa zawiera duże ilości krzemionki. Gdy warstwa jest dobrze ułożona i wzmocniona specjalnym drutem chromoniklowanym, utrudnia rozprzestrzenianie się ognia.