Razem z mężem Czarkiem jesteśmy właścicielami działki położonej w okolicach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na ziemi, którą kupiliśmy, stała drewniana szopa kryta eternitem. Budynek odstraszał swoim wyglądem i był dla nas nieużyteczny. Postanowiliśmy przerobić go na domek letniskowy.

Ukształtowanie terenu – domek letniskowy na skarpie

Chatka stoi na sporym zboczu o nachyleniu w kierunku południowym. Ze względu na ukształtowanie terenu zdecydowaliśmy się zrobić wokół niej szerokie półki. W tym celu wybraliśmy ziemię przed i za domem. Teraz trzeba było umocnić skarpę.

Najlepsze materiały na budowę

Długo szukaliśmy odpowiedniego materiału. Nie chcieliśmy na działce betonu, więc murki oporowe zrobiliśmy z podkładów kolejowych i wapienia ułożonego na sucho. Kamień i palisada z podkładów świetnie pasują do drewnianych ścian pomalowanych emulsją ochronną na ciemny kolor. Podkłady kolejowe są bardzo trwałe. Przetrwały już 10 lat, doskonale zdając egzamin jako umocnienia skarpy. Zrobiliśmy z nich też schody, które prowadzą do domu i na dolną półkę.
Z dachu budynku ściągnęliśmy eternit i położyliśmy dużo lepiej się prezentującą i zdrowszą blachodachówkę. Przed głównym wejściem dobudowaliśmy zadaszony taras. Jego konstrukcja jest drewniana, podobnie jak podłoga. Dzięki temu tworzy z domkiem spójną całość. Latem to właśnie na tarasie kwitnie życie towarzyskie. Pijamy tu poranną kawę, jadamy posiłki i biesiadujemy przy grillu.

Tajniki rustykalnego stylu

Zarówno domek, jak i przylegający do niego ogród staramy się utrzymać w rustykalnym stylu. Oto, co nam pomaga osiągnąć ten efekt:

  • Drewniane elementy. Trzeba tylko pamiętać o ich konserwacji i przynajmniej co trzy lata zabezpieczać je drewnochronem.
  • Odpowiednie ozdoby. U nas są to m.in. skrzynki z pelargoniami zawieszone w sezonie na balustradach tarasu, nieużywane już chomąto wiszące na frontowej ścianie budynku czy stary wóz stojący w ogrodzie.
  • Płot z tradycyjnych sztachet pomalowanych na kolor domu. Jego słupki są zrobione z klinkierowej, jasnoczerwonej cegły, której barwa ładnie kontrastuje z ciemnym drewnem.
  • Prawidłowo dobrane rośliny, na przykład pnący się po ażurowej ścianie tarasu powojnik.
  • Kamienne i drewniane murki oporowe oraz ścieżki.

Otoczenie, czyli wybór roślin

Na działce rośnie trochę sędziwych drzew owocowych. Dosadziliśmy z mężem kilka młodszych egzemplarzy. Tak zestawione wyglądają przepięknie. Stara jabłoń przed domem dostarcza cienia, a kwitnąca wiosną mirabelka wygląda jak panna młoda. Jest jeszcze ogromny orzech włoski, na którym urzędują wiewiórki i dzięcioły. W ogrodzie zaaranżowaliśmy rabatę bylinową. Wyłożyliśmy ją agrowłókniną i obsypaliśmy korą. Dzięki temu rośliny mają zapewnioną wilgotność na południowym stoku, a my –  mniej plewienia. Inną rabatę obsadziliśmy płożącymi iglakami, wrzosami i wrzoścami. Ich korzenie dodatkowo zapobiegają erozji gleby i osuwaniu się skarpy. Ziemia na naszej działce jest raczej kwaśna, więc znakomicie tu rosną borówki amerykańskie, hortensje i różaneczniki.

Anna Twaróg