Uprawa

Derenia jadalnego cenię i lubię z wielu powodów. Jest bardzo prosty w uprawie. Po posadzeniu szybko rośnie. Nie atakują go choroby ani żadne szkodniki. Zakwita wczesną wiosną, a już w sierpniu dojrzewają jego owoce, mające piękny czerwony kolor i mnóstwo tak nam potrzebnej do zdrowego życia witaminy C.

Przetwory z derenia

Owoce derenia wykorzystuję na kilka sposobów. Przede wszystkim sporządzam z nich nalewkę. Dodaję je również do dżemów gruszkowych i jabłkowych. Nadają im ciekawy smak i piękny kolor. Zielone owoce kiszę jak ogórki – w smaku przypominają oliwki.

Dereniówka – przepis

Dla czytelników „Przepisu na Ogród” podaję sprawdzony przepis na dereniówkę, która świetnie wspomaga pracę żołądka i trawienie.

Składniki

  • kilogram dojrzałych owoców derenia,
  • litr wódki 70%,
  • 100 g płynnego miodu.

Przygotowanie

Owoce myjemy, nakłuwamy, przesypujemy do słoja i zalewamy wódką. Naczynie szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce na przynajmniej pół roku. Po tym czasie trunek przelewamy przez bibułę do innego naczynia. Na koniec dodajemy miód do smaku. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy na miesiąc.

Stosowanie

Nalewkę stosuję w zaburzeniach żołądka – wzdęciach i niestrawności. Pomaga również przy przeziębieniu i grypie. Polecam pić zapobiegawczo jedną łyżkę stołową dwa razy dziennie.

Jadwiga Klimczuk