Warzywa po zbiorze powinny być odpowiednio przygotowane do przechowywania. Najważniejsze, by były zdrowe i nieuszkodzone. Cebula, czosnek czy szalotka muszą być dobrze dosuszone, a później umieszczone w pomieszczeniu o niewysokiej wilgotności (do 75%) i temperaturze 2-3°C (np. piwnice w blokach, chłodne pomieszczenie w domu).

Z kolei warzywa korzeniowe czy kapustne wymagają pomieszczeń o większej wilgotności, rzędu 95-98% i temperaturze 1-2°C. Dlatego dobrze służy im kopcowanie lub umieszczanie w skrzynkach z wilgotnym piaskiem w chłodnej piwnicy (niestety, piwnice w blokach nie nadają się do tego, bo wilgotność jest tam zbyt niska).

Kopce można formować jako zagłębione lub napowierzchniowe, jednak zagłębione mogą być formowane tylko w miejscach o niskim poziomie wód gruntowych. Wówczas w glebie wykopuje się rowek głębokości 20-60 cm i umieszcza w nim warzywa, przesypując je warstwą piasku.

Kopce powinny być oddzielne dla poszczególnych gatunków i nieduże, co ułatwia ich wyciąganie i chroni pozostałe w kopcach warzywa przed przemarznięciem. Inną metodą jest dołowanie. Pory, kalafiory, brokuły i kapusta brukselska, a także pietruszka i seler naciowy czy endywia dość dobrze się do tego nadają.

Rośliny z korzeniami w zwarty sposób umieszcza się w rowkach na otwartej przestrzeni lub w inspekcie bądź tunelu foliowym, przysypując korzenie glebą lub piaskiem. Z góry rowki okrywamy, by dołowane warzywa nie przemarzły. Niedorośnięte kalafiory, brokuły i kapusta brukselska mogą w takich warunkach powoli dorastać i być wykorzystywane na bieżąco.

Warzywa zimujące w gruncie

Kolejność zbiorów

Gatunki ciepłolubne (dyniowate, psiankowate) zaczynają zamierać przy temperaturze rzędu 5°C i nie należy ich pozostawiać, gdy mogą nadejść przymrozki. Z warzyw korzeniowych najszybciej należy zebrać buraki ćwikłowe, a ze strączkowych fasolę na suche nasiona. Warzywa kapustne możemy zbierać znacznie później, ponieważ są to gatunki o niewysokich wymaganiach termicznych.