Mimo że bez problemu możemy kupić świeże warzywa przez cały rok, to i tak często decydujemy się na robienie własnych zapasów. Do składowania nadają się warzywa trwałe, jak burak ćwikłowy, marchew, pietruszka i inne korzeniowe, ziemniaki oraz cebule, czosnek, por i kapusta głowiasta, dla których okres przechowywania wynosi powyżej trzech do dwunastu miesięcy.

Warunki w przechowalni odgrywają bardzo ważną rolę. Większość z wyżej wymienionych warzyw należy składować w temp. 0-3°C i dość wysokiej wilgotności powietrza na poziomie 90-95% (np. w piwnicy w skrzynkach z mokrym piaskiem).Wyjątek stanowią cebula i czosnek, które należy przechowywać w miejscach suchych i przewiewnych, gdzie wilgotność powietrza wynosi 60-70%.

Inne gatunki, zaliczane do grupy warzyw średnio trwałych, takich jak warzywa kapustne, dyniowate oraz psiankowate, w optymalnych warunkach mogą być składowane od kilku tygodni do kilku miesięcy. Cukinie, dynie, melony oraz oberżynę, paprykę i pomidory najlepiej przechowywać w temperaturach od 4-10/12°C.

Dla dyń wilgotność powietrza powinna być niższa, rzędu 50-70%, natomiast pozostałe gatunki wymagają wyższej wilgotności, rzędu 80-90% w trakcie składowania. Do przechowywania wybierzmy warzywa odmian późnych, uprawiane na glebach lżejszych, zasilone odpowiednią ilością fosforu i potasu. Przy składowaniu ziemniaków pamiętajmy o ograniczeniu dostępu światła do bulw (intensywne powoduje zazielenienie bulw i gromadzenie w nich solaniny).

 

Krok po kroku: jak wykonać skrzynkę do składowania owoców i warzyw

- Najpierw odmierzamy długości desek. Ich wymiary to: 19x144x400 mm (2 szt.), 19x74x600 mm (2 szt.), 19x74x400 mm (7 szt.). Potrzebna też będzie listwa dystansowa o wymiarach 13x13x500 mm.

- Wyrzynarką przycinamy wszystkie deski na wymaganą długość. Stabilny stół roboczy zapewnia utrzymanie materiału  w pozycji poziomej i prawidłową pracę wyrzynarki.

- Powierzchnie cięcia i ich krawędzie należy starannie wygładzić. Oba brzegi deski czołowej przewiercamy w dwóch miejscach i mocujemy wkrętami do węższych desek bocznych.

- Przed umocowaniem spodu w siedmiu deskach wiercimy po 4 otwory w odległości 1 cm od brzegu. Przykręcamy deski. Utrzymanie odległości między nimi zapewnia listwa dystansowa. 

- Przenoszenie wypełnionej owocami skrzynki ułatwiają uchwyty przymocowane do obydwu czołowych desek. Uchwyt należy umieścić pośrodku deski, mniej więcej 3 cm poniżej górnej krawędzi.