Każdego roku ogród z różnymi gatunkami i odmianami kwitnących roślin dostarcza nam wielu pięknych wrażeń. Źródłem roślinnego życia są nasiona, które zawiązują się w miejscu zapylonych kwiatów. Przeniesione przez owady lub wiatr mogą sprawić, że w następnym roku bujnie kwitnące rośliny rozwiną się także w innych częściach ogrodu. Takie naturalne rozprzestrzenianie się roślin ma podstawową wadę.

Samodzielnie wyrastające rośliny rzadko zajmują stanowiska odpowiadające naszym pomysłom. Zdarza się, że musimy traktować je jak chwasty. Alternatywą jest wysiew nasion we wcześniej ustalonych miejscach, zgodnych z zaplanowaną aranżacją. W tym przypadku bardzo pomaga zbieranie nasion z własnych upraw. Wysiejemy je w przyszłym roku na grządkach, rabatach, w doniczkach lub na łące kwiatowej.

  

 

Zbiór nasion rozpoczynamy po okresie kwitnienia. Należy jeszcze tylko poczekać, aby owocostany dojrzały i zaschły. Jeśli mamy do czynienia z roślinami o nasionach lekkich, łatwo fruwających lub owocach rozrzucających nasiona, natychmiast po kwitnieniu okryjmy owocostany bawełnianymi lub papierowymi woreczkami. W ten sposób utrudnimy roślinom niekontrolowaną ekspansję i zapewnimy nasionom ochronę przed głodnymi ptakami i innymi zwierzętami. Aby nasiona nie spleśniały w czasie przechowywania, najlepiej zbierać je w dni bezdeszczowe.

Do przechowywania nasion doskonale nadają się torebki z nieprzejrzystego papieru. Możemy też wykorzystać stare pojemniki na filmy fotograficzne z czarnego plastiku. Zabezpieczone nasiona przechowujemy w suchym miejscu, gdyż łatwo wchłaniają wilgoć i przedwcześnie kiełkują. Nasiona dokładnie wysuszone na bawełnianej ścierce lub arkuszu papieru możemy przechowywać nawet przez trzy lata. Pora wysiewu zależy od rośliny. Lubiące zimno nasiona maku i orlika wysiewamy jesienią, natomiast wszystkie inne najlepiej kiełkują na wiosnę.

Przy siewie unikniemy pomyłek, jeśli zebrane nasiona opiszemy. Zupełnie wystarczy, jeśli na każdej torebce lub pojemniku umieścimy nazwę rośliny i datę zbioru. W ten sposób będziemy wiedzieć nie tylko, jakie rośliny sprawią nam radość w następnym sezonie, ale także kiedy należy je wysiać. 

 

Rozmnażanie sałaty

Odmiany sałaty to w większości rośliny dwuletnie. Jeśli roślin nie zbierzemy w porę, wypuszczą pojedynczy pęd kwiatowy. Aby następne pokolenie zachowało cechy odmiany, zakwitającą roślinę okrywamy gazą. Po zapyleniu kwiatów nasiona zbieramy, gdy dojrzeją (koszyczki mają biały puszek) i zaschną. Wyjątkiem są rośliny szczególnych odmian – mieszańce F1. Rozmnażane z nasion nie utrzymują najważniejszych walorów rodziców.