Więcej o roślinie poniżej:

Iksja (Ixia)

kategoria:  bulwiaste

stanowisko:   słońce

wysokość:  40-80 cm

zimowanie: pomieszczenia, 2-5°C

mrozoodporność:  do -10°C

odczyn gleby:  lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  czerwona, różowa, fioletowa, pomarańczowa, żółta, zielona, biała, niebieska

pokrój: wzniesiony, kępiasty

okres kwitnienia: czerwiec-sierpień

wysiew: wiosna

rozmnażanie: bulwy potomne, siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, balkony, kwiaty cięte, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Iksja kwitnie od maja do lipca, wydając kwiaty w delikatnych odcieniach różu, żółci, morskiej zieleni. Niektóre odmiany kwitną na biało. Iksja pochodzi z Afryki, wyróżnia się m.in. tym, że w miejscach cienistych, a także po zmroku, zamyka kwiaty. Bardzo dobrze nadaje się na kwiat cięty. 

Iksja tworzy małe bulwy o kształcie kulistym do owalnego, z których wyrastają proste lub rozgałęzione kwiatostany i wąskie lancetowate liście. Kwiaty pojawiają się na 5-12 pędach. Rośliny osiągają wysokość do 50 cm. 

Iksja jest wrażliwa na zimno, dlatego musi być uprawiana w doniczkach z piaskiem lub na słonecznych, osłoniętych stanowiskach w gruncie. Rośliny preferują luźne, żyzne, próchniczne i dobrze przepuszczalne podłoże. Ziemia nie może nigdy przemakać.

Bulwy sadzimy w październiku/listopadzie na głębokość tylko 5 cm w odstępach ok. 10 cm. Możliwe jest też sadzenie wiosenne, czyli w marcu lub kwietniu. 

Iksje są bardzo wrażliwe na mróz, dlatego bulwy wysadzone jesienią należy zaściółkować słomą lub np. świerkowymi gałązkami. Młode rośliny z nasadzeń wiosennych są narażone na późne przymrozki. Przed zimnem można je zabezpieczyć dużą, przewróconą do góry dnem doniczką.   

Iksja rośnie bardzo dobrze w ogrodach skalnych i nadaje się doskonale na kwiat cięty. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się w sąsiedztwie ozdobnych traw oraz kwitnących bylin. Nadaje się na rabatowe obwódki, a także do kolorowych nasadzeń rabatowych.  

Przed kwitnieniem rośliny zaleca się zasilić, aby zastymulować rozwój kwiatów. Po kwitnieniu ograniczamy podlewanie.