Więcej o roślinie poniżej:

Begonia Begonia
kategoria:  bulwiaste, byliny
stanowisko:   półcień
wysokość:  20-70 cm
zimowanie: pomieszczenie 5-10°C
odczyn gleby:  lekko kwaśny
preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, próchnicza
podlewanie:  średnio
barwa liści/igieł: zielona
barwa kwiatów:  czerwona, różowa, pomarańczowa, biała, żółta
pokrój: wzniesiony, rozkrzewiony, zwisający
okres kwitnienia: maj-październik
wysiew: zima
rozmnażanie: podział bulw, siew, sadzonki pędowe i liściowe (niektóre gatunki)
trwałość liści:  sezonowe
zastosowanie:  rabaty, balkony, tarasy, pomieszczenia
tempo wzrostu:   szybkie

Begonia jest bardzo popularną rośliną rabatową i balkonową, cenioną przede wszystkim za bardzo długie kwitnienie. W uprawie spotykane są mieszańce, których przodkami były rośliny sprowadzone z Andów.

Liście begonii bulwiastej są duże i asymetryczne, a jej duże kwiaty przeważnie pełne. Kwiaty są dostępne w szerokiej gamie kolorów. Są odmiany jednobarwne (czerwone, różowe, żółte, białe, pomarańczowe), dwubarwne i marmurkowate. Płatki mogą być postrzępione, pofałdowane lub poskręcane. Rośliny rzadko osiągają wysokość przekraczającą 25-30 cm.

Do uprawy begonii bulwiastej najlepsze jest podłoże próchniczne, które długo utrzymuje wilgoć. Najlepsze warunki uprawne panują w miejscach chłodnych i półcienistych.

Begonię bulwiastą sadzimy do gruntu w drugiej połowie maja, po zimnych ogrodnikach, ponieważ jest to roślina wrażliwa na późne przymrozki. Bulwę przykrywamy kilkucentymetrową warstwą ziemi. Sadzonki rozsadzamy w odstępach ok. 25 cm.

Gdy są zapowiadane pierwsze nocne przymrozki, begonie muszą trafić do kwatery. Łodygi ścinamy, bulwy zaś suszymy, nigdy jednak w wysokiej temperaturze, np. na piecu czy grzejniku. Bulwy przechowujemy do wiosny w suchym, chłodnym miejscu.

Begonia bulwiasta sprawdza się doskonale w nasadzeniach balkonowych w skrzynkach i doniczkach, a także w ogrodowych nasadzeniach rabatowych, jak również wielkopowierzchniowych.

Begonię bulwiastą można sadzić nawet na stanowiskach ciemnych i niedosłonecznionych, np. pod koronami drzew.