Więcej o roślinie poniżej:

Begonia wyniosła (Begonia elatior)

kategoria:  doniczkowe

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  do 0,4 m

zimowanie: pomieszczenie, 15-20oC

odczyn gleby:  lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona, czerwono-zielona

barwa kwiatów:  biała, żółta, różowa, pomarańczowa, czerwona

pokrój: gęsty, krzaczasty

okres kwitnienia: marzec-październik

wysiew: -

rozmnażanie: sadzonki liściowe i wierzchołkowe

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  balkony, pomieszczenia, tarasy, rabaty

tempo wzrostu:   szybkie

Begonia Begonia Elatior (nazywana u nas begonią zimową) ma wiele form ozdobnych o kwiatach prostych, pełnych, okrągłych i gwiazdowatych. Kwiaty mają kolor od białego, przez żółty, pomarańczowy, do różowego i czerwonego. Liście begonii są uformowane niesymetrycznie. Rośliny pochodzą z tropikalnych lasów Ameryki Południowej; w naszym kraju uprawia się je jako nieduże, bujnie kwitnące rośliny jednoroczne.

Oprócz mieszańców elatior, przeznaczonych do uprawy mieszkaniowej, w sprzedaży dostępne są także liczne odmiany (bulwiaste) do uprawy w skrzynkach na balkonie lub tarasie. Po kwitnieniu begonia traci atrakcyjny wygląd, dalsza pielęgnacja roślin staje się nieopłacalna.

Begonie najlepiej czują się na jasnych (jednak niezbyt nasłonecznionych), ciepłych parapetach. Temperatura na stanowisku uprawy nie powinna spadać (także w okresie zimowym) poniżej 18 stopni Celsjusza.

Rośliny rosną dobrze w umiarkowanie wilgotnym, nieprzelanym podłożu. Należy je podlewać regularnie niewielkimi dawkami wody.

Begonie zasilamy co 1-2 tygodnie standardowym nawozem do roślin doniczkowych kwitnących.

Nie jest konieczne, gdyż po kwitnieniu tracą atrakcyjny wygląd i trudno jest im zapewnić właściwe warunki, aby ponownie zakwitły.

Marniejące liście i kwiaty należy na bieżąco usuwać, aby zapobiec chorobom grzybowym. Begonie są rzadko atakowane przez mszyce.

Begonię zimową można efektowanie łączyć z ozdobnymi z liści formami mieszańcowymi begonii królewskiej.