Dziko rosnące we wschodniej części Ameryki Północnej motylkowate warzywo z powodzeniem można uprawiać także w Polsce. Niemal każda część tej rośliny jest jadalna: pędy, kwiaty, nasiona rosnące w strąkach, ale przede wszystkim bulwy. Dawniej były ważnym pokarmem dla Indian, a także dla pierwszych europejskich osadników. Dla archeologów mogą być wskazówką, gdzie były siedliska ludzkie, bo roślina ta ma duże możliwości przetrwania. 

Bulwy apiosa americana są brązowe, przeważnie owalne, o zróżnicowanej wielkości. Są ze sobą połączone i tworzą  łańcuch. Zapewne dlatego francuscy osadnicy nazywali apiosa „różańcem”. W smaku bulwy są ziemniaczano-orzechowe. Najwyborniejsze są wprost z piekarnika, ale można je także suszyć, smażyć lub robić z nich mąkę. W stanie surowym są niejadalne.

Apios americana to prawdziwe bogactwo węglowodanów i białka, zawiera także dużo wapnia i żelaza, co czyni go wysokoenergetycznym pokarmem. Dla porównania: zawartość żelaza ma dwukrotnie większą niż w ziemniakach, wapnia zaś dziesięciokrotnie. Ale nie należy zapominać, że roślina ta ma także walory ozdobne.

 

Apios - wygląd

Apios to urodziwe pnącze. Jego pędy osiągają długość 1-6 metrów. Liście są pierzaste, 5-7-listkowe, osiągają długość 8-15 cm. Wzrok przyciągają także jego piękne kwiaty, które stroją się przeważnie w różowe, fioletowe lub czerwono-brązowe barwy. Ich dodatkowym atutem jest fiołkowy zapach. Tak jak u innych motylkowych są grzbieciste i zebrane w grona. Są obupłciowe, zapylane przez owady. Roślina rodzi owoce  – zielone strąki długości 5-13 cm.

Apios americana wspaniale przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych – od chłodnych stref umiarkowanych do  subtropików. Jest mrozoodporny, choć niektóre opracowania twierdzą, że wymaga okrywania w bardzo mroźne zimy. Ozdobne pnącze o jadalnych bulwach preferuje lekkie, bogate gleby i słoneczne stanowisko, choć może rosnąć również w cieniu. Apiosowi należy zapewnić gleby kwaśne (pH 5), obojętne lub  lekko zasadowe. Toleruje także środowisko wilgotne. Do prawidłowego rozwoju roślina wymaga podpór. Mogą nimi być rośliny rosnące w pobliżu.

 

Rozmnażanie apiosa

Apiosa rozmnażamy przede wszystkim z bulw. Możliwe jest także jego pozyskanie z nasion, lecz te zawiązują się bardzo rzadko. Bulwy pozyskujemy w dowolnej porze roku, ale najlepiej robić to wiosną. Wystarczy je wtedy wykopać i posadzić w planowanym miejscu.

Możliwe jest również zebranie bulw jesienią i przechowywanie ich przez zimę w chłodnym, dość suchym, ale zabezpieczonym przed mrozem miejscu. Szybko tracą wilgoć, więc jeżeli zostały zebrane, powinniśmy składować je tam, gdzie utrzymuje się lekka wilgoć. Wiosną wysadza się je bezpośrednio do gruntu.

 

Właściwości zdrowotne apiosa

Apios americana jest sojusznikiem w walce z nadciśnieniem tętniczym, pomaga także obniżyć poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Wykazano, że jego bulwy zawierają genistynę i inne izoflawony, które mają działanie przeciwnowotworowe. Uwaga alergicy: apios americana może, podobnie jak orzeszki arachidowe, silnie uczulać!