Dzisiaj rzodkiewkę i rzodkiew możemy kupować niemal cały rok. Wciąż jednak sprawia nam radość perspektywa skosztowania wczesnych, chrupiących warzyw z własnego ogrodu. Im krótsza jest ich droga do kuchni, tym lepszy zachowują smak.

Zgrubiałe, soczyste korzenie szybko tracą jędrność i więdną, a podczas dłuższego transportowania tracą znaczną część swojego pikantnego aromatu. I chociaż  panuje opinia, że wartość handlową mają wyłącznie odmiany o korzeniach kulistych z jaskrawoczerwoną skórką, to na własnej grządce możemy śmiało wypróbować uprawę różnych atrakcyjnych kolorowych formy.

Dla rzodkiewki i rzodkwi sezon na wolnym powietrzu rozpoczyna się w marcu. Przy wcześniejszych terminach rozpoczęcia uprawy powinniśmy brać pod uwagę odmiany tolerujące słabsze naświetlenie i niższą temperaturę. Niektóre, jak np. biała ‘Sopel Lodu’, są tak wytrzymałe, że można je uprawiać niemal cały rok.

Rozodkiewka i rzodkiew wyróżniają się krótkim okresem wegetacji. W zależności od odmiany trwa on 21-38 dni dla rzodkiewki i 50-65 dni dla rzodkwi. Uważa się, że korzeniowe warzywa mają niewielkie wymagania. To nie jest prawda, gdyż ze względu na szybki rozwój potrzebują dodatkowych porcji łatwo przyswajalnych substancji odżywczych. Jeżeli rozwój roślin jest przerywany, jędrny miąższ korzeni staje się twardy i łatwo drewnieje.

Doświadczeni ogrodnicy radzą, aby przed rozpoczęciem uprawy spulchnić ziemię na grządce przez głębokie przekopanie. Górną warstwę podłoża warto wzbogacić dawką 2-3 litrów dojrzałego kompostu zmieszanego z garścią wiórków rogowych. Systematyczne podlewanie zapobiega wysychaniu powierzchniowej warstwy ziemi i chroni przed atakiem pchełki ziemnej.

Drobne chrząszcze wygryzają w liściach liczne dziurki wielkości główki od szpilki. Szczególnie szkoda młodych liści rzodkiewki, które mają lekko pikantny smak i są doskonałym dodatkiem do sałatek i surówek. 

Miąższ korzeni czasem jest suchy, gąbczasty i niesmaczny. Przyczyną może być wysoka temperatura otoczenia, niedostatek światła lub zbyt późny zbiór. Aby tego uniknąć, starannie wietrzymy w ciepłe dni inspekt lub szklarnię, a wyrośnięte warzywa zbieramy w ciągu 4-5 dni.          

Rzodkiewka w doniczce

Rzodkiewka najgorzej rośnie w glebie ciężkiej, gliniastej – wówczas młode rośliny rozwijają się bardzo wolno, wykształcają niezbyt duże bulwy o twardym korzeniu palowym, bladej skórce i nieprzyjemnie ostrym posmaku. Jeśli rzodkiewek nie możemy uprawiać na ogrodowej grządce, wysiejmy je po prostu do skrzynki balkonowej.

Aby rośliny dobrze się rozwijały, pojemnik napełniamy mieszanką ziemi dla warzyw lub podłożem kwiatowym. Nasiona wysiewamy na głębokości około centymetr.