Malpigia granatolistna Malpighia glabra L. nazywana jest także acerolą lub wiśnią z Barbados. Ta roślina tropikalna występuje w Ameryce Środkowej i północnej części Ameryki Południowej. Acerola to niskie drzewko lub rozłożysty krzew (2-3 m) o wiecznie zielonych ciemnych liściach i giętkich gałązkach. Roślina kwitnie na różowo lub czerwono. Owoce są małe (dorastają do 1-3 cm), czerwone, lekko spłaszczone, soczyste i kwaśne, o cienkiej skórce z zaznaczonymi trzema kanciastymi częściami. Przypominają wiśnie, ale w środku znajdują się trzy nasiona. 

Acerola wymaga gleby żyznej, dobrze zdrenowanej, o pH 5,5, stanowiska słonecznego. Należy unikać zbytniej wilgotności – zalania korzeni. Błyszczące  ciemnozielone liście mogą opadać
w okresie suszy i chłodów, ale w sprzyjających warunkach ulistnienie szybko się odbudowuje. Na zimę najlepiej umieścić roślinę w chłodniejszym miejscu, aby przeszła okres spoczynku.

W warunkach domowych możliwe jest otrzymanie owoców na 3-4-letnich krzewach. Bogate w antyoksydanty owoce są jednym z najbogatszych źródeł witaminy C (zawierają jej ponad 10 razy więcej od porzeczki czarnej). Ponadto szczycą się znacznymi ilościami witaminy A i żelaza, witamin B1 i B2, niacyny PP, białka, fosforu, wapnia, magnezu, manganu i kwasu jabłkowego.

Wyjątkowy skład chemiczny owoców zwiększa działanie witaminy C, działa pobudzająco na produkcję przeciwciał, wzmacniająco na organizm, przeciwzapalnie, przeciwmiażdżycowo. Ponadto owoce pomagają neutralizować wolne rodniki, odtruwają organizm z toksyn, łagodzą objawy stresu, powodują obniżenie poziomu cholesterolu, działają moczopędnie, wzmacniająco na naczynia krwionośne.

 

Uprawa aceroli

W naturalnym środowisku – gorącym klimacie acerola kwitnie i owocuje bez przerwy cały rok, w chłodniejszym rejonie owocuje tylko od maja do grudnia. W warunkach Polski można ją uprawiać jedynie w pomieszczeniach w doniczkach. Młode rośliny są niszczone przez mróz, choć starsze wytrzymują temperaturę -2°C. Krzewy mają zarówno walory ozdobne, jak i użytkowe. Roślina łatwo przystosowuje się do warunków uprawy.

 

Owoce szybko ulegają dojrzewaniu pozbiorczemu i nie nadają się do długiego przechowywania (3-5 dni). Spożywa się je na surowo z cukrem lub w formie przetworów. Wykorzystywane są w farmaceutyce do produkcji preparatów zawierających naturalną witaminę C. W sprzedaży są preparaty z acerolą: herbatki, suszone owoce, tabletki. Warto je spożywać szczególnie w okresie wzmożonego zapotrzebowania na witaminę C. Ponadto acerola szczególnie polecana jest osobom starszym, palaczom, mieszkańcom wielkich miast i wszystkim narażonym na długotrwałe stresy.