Prace ogrodowe trwają niemal przez cały rok. Przy koszeniu trawnika i pieleniu grządek szybko zapomina się o codziennch kłopotach i piętrzących się zadaniach do wykonania. Zagorzali ogrodnicy dobrze wiedzą, jak łatwo osiągnąć spokój w otoczeniu roślin i to nie tylko siedząc na tarasie. Także lekarze dawno już odkryli dobroczynną moc zieleni wokół nas. W stanach depresji pomaga na przykład uprawa roślin, rozpoczynana wysiewem nasion. Pozwala ona – przy niewielkim wysiłku – na nieprzerwane i dosyć szybkie oglądanie efektów własnej pracy od pojawienia się siewek do zbioru plonu.

Czas na relaks

W ogrodzie nie tylko pracujemy, ale także wypoczywamy, dlatego powinniśmy tu wygospodarować miejsce na takie właśnie spędzanie wolnego czasu. Jeśli na opanowanym przez rodzinę tarasie jest zbyt głośno, poszukajmy sobie innego zakątka w głębi ogrodu. Tutaj możemy ustawić leżak, aby np. w spokoju poczytać ulubioną książkę lub napić się herbaty.

Dobremu samopoczuciu służą także spotkania i rozmowy z przyjaciółmi. Tę przestrzeń ogrodu, którą przeznaczymy do celów towarzyskich, warto oddzielić od pozostałej części nasadzeniami z roślin lub ozdobnym przepierzeniem, a zamiast z mebli wiklinowych, które nie są odporne na zmiany pogody, korzystać z tych z tworzyw sztucznych. Takie fotele mogą pozostać na dworze bez konieczności ich ciągłego wnoszenia i wynoszenia z domu. Poza tym miejsce, gdzie będą stały meble, warto utwardzić, ponieważ zbyt intensywna eksploatacja tej przestrzeni sprawi, że gruntowe podłoże zostanie zniszczone.

Kolejnym pomysłem jest instalacja hamaków, które sprawiają, że czujemy się w nich komfortowo i lekko. Możesz je zawiesić zarówno na dobrze osadzonych pniach drzew lub, jeżeli nie masz takiej możliwości na wbudowanych stelażach do hamaku. To idealne rozwiązanie zarówno dla dzieci jak i dorosłych, szukających spokoju i wyciszenia.

Zielony dywan

Sercem prawie każdego ogrodu jest duża płaszczyzna trawnika. Widok takiego szmaragdowego i miękkiego dywanu działa uspokajająco. Jest też elementem skutecznie wprowadzającym do naszego zielonego królestwa przestrzeń. Abytrawnik nie wymagał zbyt uciążliwej pielęgnacji, przy jego zakładaniu powinniśmy użyć dobrej jakości nasion odmian traw rosnących wolno i tworzących darń o gęstym splocie.

Terapia kolorami

Dobry wypoczynek w ogrodzie zależy także od umiejętnie dobranych barw roślin rozmieszczonych na rabatach. Tę paletę warto ograniczyć do kilku kolorów i ich odcieni, ponieważ widok różnobarwnych kwiatów może być dla niektórych męczące dla wzroku. Atrakcyjną aranżację roślinną tworzą już nawet dwie barwy. Na przykład kilka fioletowoniebieskich tonów kwiatów dzwonków, szałwii i ostróżek doskonale pasuje do białych odcieni kwitnącej gipsówki czy płomyka.

Do uprawy na rabatach w miejscu wypoczynku wybierajmy raczej kwiaty o delikatnych barwach. Kolory – różowy, biały, niebieski, jasnożółty i liliowy – są spokojniejsze niż ogniste odcienie barw pomarańczowej lub czerwonej. Jednak najważniejszy dla naszego samopoczucia, najlepiej łagodzący stres po wyczerpujacym dniu, jest kolor zielony. Dlatego nie należy zapominać o zarezerwowaniu w ogrodzie miejsca dla roślin o ozdobnych liściach, jak np. żurawki Heuchera, funkii Hosta i turzyc Carex.

Rośliny kojące zmysły

Źródłem wspaniałych zapachów w ogrodzie są np. kwiaty onętka krwistego Cosmos atrosanguineus o mocnym czekoladowym aromacie, wiele gatunków i odmian róż, a także kwitnący jaśminowiec wonny. Bardzo przyjemne w dotyku są aksamitne liście czyśćca wełnistego Stachys byzantina lub dziewanny jedwabistej Verbascum bombyciferum. Natomiast zmysł słuchu delikatnie ukoją poruszane na wietrze źdźbła bambusów lub miskanta chińskiego. Jeśli dodatkowo trawy te posadzimy w miejscu gdzie znajduje się oczko wodne lub szemrzące ujście wody, np. niewielka fontanna, nie trzeba już wiele, aby wspaniale wypocząć w ogrodzie.