Spis treści:

  1. Zakup roślin online
  2. Zadbaj o storczyki - ponów ich kwitnienie
  3. Dokarmianie ptaków
  4. Wysiew roślin na rozsady
  5. Czyszczenie liści roślin doniczkowych
  6. Rozmnażamy zioła z doniczek
  7. Mini kompostownik na balkonie

Zakup roślin online

Wstępnie zaplanuj rośliny, które chcesz zasadzić w tym roku. Zorganizuj swój kwietnik, warzywnik oraz sad. Przemyśl zakup drzewek kolumnowych, jeżeli twój ogród nie jest największy. Chcąc chronić pszczoły i zapewniając im pożywienie, przyłącz się do wszystkich tych, którzy planują łąki kwietne na swoich zielonych terenach. Dodatkowo siejemy pierwsze rośliny na rozsady, aby móc później przełożyć je do gruntu. najlepiej już teraz zakupić nasiona online, gdyż może się okazać, że trzeba będzie czekać na dostawę. Spore zainteresowanie nasionami ekologicznymi w ostatnich latach skutkuje szybkim ich wyprzedaniem.

Zadbaj o storczyki - ponów ich kwitnienie

Storczyki przesadza się do nowej doniczki co 2-3 lata, gdy korzenie już "wyjdą" z pojemnika lub gdy substrat stanie się miękki, jednolity i rozłożony. Rośliny przesadzamy po przekwitnięciu do niewiele większej doniczki. Jeśli będą miały zbyt dużo podłoża, okres przesychania bryły korzeniowej po podlaniu nadmiernie się wydłuży i storczyki zaczną chorować.

Dokarmianie ptaków

Najważniejszym rodzajem pokarmu będzie zestawienie ziaren oleistych oraz zbóż. W zależności od tego, jakie ptaki zimują w okolicach naszych ogrodów oraz jakie gatunki chcemy zwabić, musimy uwzględnić ich preferencje.Istotne jest, aby bez względu na inne czynniki, nie dokarmiać ptaków chlebem. Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest ograniczenie używania nylonowych siateczek z tłuszczem dla sikorek. Ptaki zaplątują się w nią i nie są w stanie wydostać.

Wysiew roślin na rozsady

To doskonały czas na zakup nasion na siew pomidorów, papryki, ogórków czy też ekologicznych kiełków! Przygotuj rozsadę w mini szklarenkach lub też w tekturowych pojemnikach po jajkach. Możesz umiejscowić je na parapecie lub też w innym miejscu, gdzie nasłonecznienie i temperatura będzie odpowiednia. Przemyśl również siew pomidorów koktajlowych na balkonie, które później z powodzeniem możesz uprawiać na tarasie!

Czyszczenie liści roślin doniczkowych

W parze z ogrzewaniem mieszkań idzie spadek wilgotności względnej powietrza. Jego efektem jest brązowienie brzegów liści, ich zwijanie i zasychanie; rośliny są częściej atakowane przez przędziorki. Dlatego im cieplejsze pomieszczenie, tym bardziej trzeba zadbać o utrzymanie wilgotności wokół roślin. Najprostszym sposobem jest spryskiwanie – przy suchym powietrzu codziennie.

Rozmnażamy zioła z doniczek

Jesteś fanką ziół doniczkowych z supermarketu? Wybierając pietruszkę, bazylię czy też kolendrę, warto pokusić się o ich rozmnożenie. Przygotowujemy dodatkowe doniczki i stopniowo wyciągamy korzenie wraz ziemią. Delikatnie przepoławiamy je i staramy się umiejscowić w nowej ziemi. Dobrze nawadniamy i pozwalamy ukorzenić się i rozprzestrzenić. Uważajmy na tak zwane "zalanie" rośliny - może to później skutkować pojawieniem się muszek ziemiórek lub gniciem korzeni.

Mini kompostownik na balkonie

Do przygotowania mini kompostownika na balkonie możemy użyć gotowego lub wykonać go z kubełka z pokrywką. Do kompostownika wrzucamy obierki z warzyw, owoców (z wykluczeniem skórki owoców cytrusowych), skorupki jajek oraz inne części zielne. Należy pamiętać, że nie nadają się do tego odpadki mięsne, tektura z napisami i naklejkami oraz wybielane chusteczki higieniczne. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie pulpy z warzyw i owoców ze świeżo wyciskanego soku. mamy pewność, ze szybciej rozłoży się w kompostowniku poprzez wstępne zmielenie.