Wokół domu sam ułożyłem ok. 400 m² kostki brukowej. Przy okazji zaoszczędziłem kilka tysięcy złotych! Wszystkie nasze  podjazdy i chodniki wykonałem z betonowej kostki. Ma ona różne kolory i kształty, można ją układać w dowolne wzory, a jej trwałość wynosi ok. 40 lat. Przy projektowaniu chodników nie należy przesadzać z ilością barw na jednej bliskiej powierzchni. Wybór 2-3  kolorów lub rodzajów wystarczająco podkreśli oryginalny wzór. Na nasze podwórko zakupiliśmy 80% kostki szarej,  a pozostałe 20% kolorowej. Jej grubość dobrałem według zasady:

  • na chodniki i tarasy wystarczy kostka o grubości 4 cm,
  • na podjazdy dla samochodów do 3,5 tony dobra jest kostka o grubości 6-7 cm.

 

Niektóre firmy sprzedające kostkę przy zakupie np. 100 m² proponują bezpłatne projektowanie chodników. Należy jednak liczyć się z tym, że taka aranżacja może mieć głównie walory wizualne, natomiast ekonomia będzie tu na drugim planie. Dlatego ułożenie kostki zaprojektowałem i pożyłem sam. Do aranżacji wąskich ścieżek proponowałbym wzór, który nie wymaga kłopotliwego docinania kostek.

 

 

Wytyczanie

Najważniejsze jest wyznaczenie chodników i podjazdów. Najlepiej rozłożyć na próbę rząd kostki. Z każdej strony trzeba odmierzyć dodatkowo ok. 10-15 cm. To przestrzeń niezbędna do osadzenia obrzeży lub krawężników.

 

Korytowanie

Ta czynność polega na usunięciu warstwy gruntu pod przyszłą nawierzchnię. Na wąskie chodniki ziemię lepiej wybrać łopatą, na szerszych sprawdzi się już koparka. Pozbywamy się ok. 20-40 cm warstwy gruntu. Im większe będą obciążenia w danym miejscu i grubsza kostka, tym więcej ziemi należy wybrać. Po oczyszczeniu dno warto wyrównać.

 

Niwelacja terenu

Ta czynność to nic innego jak wyrównanie gruntu. Do tego   celu użyłem żużlu wielkopiecowego:

  • na dno o grubszej granulacji około 4-8 cm (może też być tłuczeń),
  •  na górę drobniejszy do 2 cm.

Na 400 m² zużyłem pięć 25-tonowych wywrotek. Za każdą zapłaciłem ok. 800 zł. Prace te wykonałem jesienią.

 

Zagęszczanie

Poszczególne warstwy podbudowy potraktowałem wypożyczoną zagęszczarką.

Między ostatnią warstwą podbudowy a górną płaszczyzną przewidywanej wysokości zostawiłem odstęp (ok. 3-5 cm podsypki + grubość kostki ok. 1 cm na zagęszczenie). Następnie na chudym betonie osadziłem obrzeża, wytyczając wysokość oraz spadki.

 

Podsypka

Na podbudowie układa się warstwę wyrównawczą, czyli podsypkę. Do tego celu najlepiej nadaje się piasek. Grubość warstwy powinna wynosić 3-5 cm.

 

Układanie kostki

Podczas pracy dobrze jest sięgać po kostki z co najmniej trzech różnych palet! Zapewnia to równomierne rozłożenie na całej powierzchni materiału o odmiennych odcieniach. Kostkę należy układać z obszaru już wykończonego. Najwytrzymalszą powierzchnię na podjazdach otrzymałem, układając kostkę prostopadle do kierunku jazdy samochodem. Cały czas należy kontrolować szerokość spoin, a także spadki układanej przestrzeni. Dobremu łączeniu poszczególnych kostek służą też specjalne wypustki w bocznych ściankach. Powstałe szczeliny wypełniłem piaskiem. Całość ubiłem wibratorem z gumową podkładką.

 

PRZEPIS NA OGRÓD
SPOSOBY UKŁADANIA KOSTKI

  • Ceny ułożenia kostki brukowej przez wyspecjalizowane firmy brukarskie wahają się od 100 do 150 zł za metr kwadratowy wraz z materiałem.
  • Najczęściej występującymi kolorami kostek, oprócz standardowej szarej, są: czerwony, grafitowy, żółty, zielony, brązowy i pomarańczowy. Występują również kostki z tzw. melanżem kolorów (ich cena jest ok. dwukrotnie wyższa od kostek podstawowych) oraz postarzane, czyli imitujące starobruki, a także obijane, imitujące kamień naturalny i ekologiczne ażurowe.
  •  Oferty producentów uzupełniają obrzeża trawnikowe, krawężniki drogowe, palisady betonowe w różnych kształtach, dekoracyjne elementy małej architektury, donice i cieki wodne odprowadzające wodę.
  • Kostki przyjeżdżają na budowę na paletach, za które
    w większości firm płacimy kaucję.

Grzegorz Mazur