Ogród ozdobny w październiku

Dzielimy byliny

Jeszcze mniej więcej do połowy miesiąca możemy przesadzać i dzielić byliny. Nie warto tego odkładać na później, ponieważ karpy mogą nie zdążyć zakorzenić się przed nastaniem mrozów.

Wykopujemy geofity
Wykopujemy geofity niezimujące w gruncie – pacioreczniki, dalie, cynobrówki. Oczyszczone organy podziemne przenosimy na zimę do suchego i chłodnego pomieszczenia. Karpy dalii i paciorecznika, bulwy begonii bulwiastej, cebule lilii przetrzymujemy w trocinach lub torfie. 

Byliny kończące wegetację przycinamy na wys. ok. 15 cm. Pozostawiamy na rabatach gatunki zdobiące ogród zimą, np. kwiatostany traw i jeżówek. Usuwamy chwasty, opadłe liście i wszelkie martwe resztki roślinne, aby nie stały się zimową przystanią dla szkodników i chorób.


Balkony i tarasy: ostatni dzwonek na sadzenie cebul do skrzynek

Na początku października można jeszcze posadzić cebule narcyzów, tulipanów lub szafirków. Do tego celu wykorzystujemy proste naczynia, w których kwitnące rośliny są najlepiej wyeksponowane. Idealnym rozwiązaniem są drewniane skrzynki, ponieważ możemy w nich umieścić cebule w dwóch warstwach.

Najpierw na dno pojemnika nasypujemy pięciocentymetrową warstwę żwiru (drenaż), na nią taką samą warstwę podłoża, np. substratu torfowego, w którym równomiernie rozmieszczamy cebule, np. narcyzów trąbkowych, tak, aby nie stykały się ze sobą ani ze ściankami skrzynki.

Później przykrywamy taką warstwą podłoża, aby wystawały tylko wierzchołki cebul. Do skrzynki o wymiarach 30 x 60 cm potrzeba 10 dużych cebul. Następnie sadzimy 20 mniejszych cebul narcyzów drobnokwiatowych (można dwie odmiany po 10 cebul z każdej) między cebulami z pierwszego poziomu, wypełniamy skrzynkę podłożem do wysokości 2-3 cm poniżej krawędzi skrzynki i obficie podlewamy.

Po nadejściu pierwszych lekkich mrozów pojemnik otulamy słomianą matą lub folią pęcherzykową, a wierzch przykrywamy torfem. Skrzynkę ustawiamy w zacisznym miejscu. Wiosną stopniowo zdejmujemy zabezpieczenia przeciwmrozowe, a gdy pojawią się zawiązki roślin, dokarmiamy je co 10-14 dni nawozami. Postępując w opisany sposób, zapewnimy sobie na balkonie piękną wiosnę.


Drzewa i krzewy: dereń Kousa na słoneczne stanowiska

W październiku liczne drzewa i krzewy ozdobne dekorują ogrody ładnie wybarwiającymi się liśćmi. Takim pięknym krzewem jest dereń Kousa, który naturalnie rośnie w górskich lasach Japonii na wyspach Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Jego liście wybarwiają się jesienią na szkarłatnoczerwony kolor z fioletowym odcieniem i długo utrzymują się na drzewie. W uprawie dostępna jest odmiana ‘Gold Star’ o liściach z wyraźnym żółtym rysunkiem na środku blaszki liściowej.

Żółta barwa na liściach utrzymuje się dość długo, bo do jesieni. Potem liście wybarwiają się na pomarańczowo-czerwono. Dereń Kousa lubi stanowiska słoneczne i o rozproszonym świetle. Preferuje miejsca wilgotne, gleby żyzne z dużym udziałem substancji organicznej, o odczynie kwaśnym i obojętnym. Ładnie prezentuje się posadzony z różanecznikami i klonami palmowymi.

Sad: aby grusze corocznie owocowały...

Grusze zakładają najbardziej wartościowe pąki kwiatowe na krótkopędach. Na tych najmniejszych gałązkach wyrastają bowiem najlepsze owoce. Starsze pędy pozostawione bez cięcia samoistnie pokrywają się krótkopędami. Często w koronie wyrastają też długie, silne, pionowo rosnące pędy zwane wilkami. Są one najmniej przydatne. Nie wyrastają na nich gruszki, bo pokryte są wyłącznie liśćmi.

Celem podstawowego cięcia będzie zatem utrzymanie na drzewie mniejszych gałązek i krótkopędów, a usuwanie długopędów. Bardzo pomocne są zabiegi ograniczające wyrastanie niepotrzebnych długich pędów. Do najważniejszych należy odginanie tych pędów do poziomu za pomocą sznurków lub zawieszanych ciężarków.

Dzięki temu młoda gałązka przestaje silnie rosnąć i pokrywa się w krótkim czasie pąkami kwiatowymi, z których rozwijają się owoce. W dalszych latach na takiej przygiętej gałęzi wyrastają już prawie wyłącznie krótkopędy owoconośne. Zabieg ten ma szczególne znaczenie u młodych drzew grusz, których korona nie jest jeszcze w pełni uformowana. Z czasem na starszych gałęziach i konarach krótkopędów jest już tak dużo, że gdy przychodzi jesień, gałęzie uginają się pod ciężarem owoców.

 


Warzywnik w październiku

Zielone warzywa

Zielone pomidory możemy wykorzystać do bezpośredniego spożycia, na przykład w sałatkach.

Zdrowa dynia
Dynia jest bardzo dobrym źródłem witamin, zawiera bowiem znaczne ilości karotenoidów, a jej pestki są zdrową i smaczną przekąską. 

Planujemy grządki

Planowanie grządek powinno być dobrze przemyślane, tak, by warzywa były zdrowe. Oprócz zmianowania można także dobrać odpowiednie odmiany charakteryzujące się odpornością na najczęściej występujące choroby.

Porcja witamin na zimę
Szczypiorek uzyskany w wyniku pędzenia może dostarczyć nam w jesienne i zimowe dni świeżą porcję witamin. Do pędzenia wykorzystuje się kępy 2-letnie, z których nie zbierano liści, lub jednoroczne, bardzo dobrze wyrośnięte.