Spis treści:

  1. Brukselka - wymagania
  2. Brukselka - płodozmian
  3. Jak nawozić kapustę brukselską?
  4. Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie kapusty brukselskiej
  5. Brukselka - dobre sąsiedztwo
  6. Brukselka - zbiór i przechowywanie

Kapustę brukselską uprawia się głównie z rozsady. Najlepszym terminem wysiewu nasion jest czas od połowy III do początku IV. Rozsadę produkujemy w ogrzewanej szklarni w temperaturze 0-5oC w nocy i około 15oC w dzień. Na miejsce stałe wysadzamy rośliny na początku VI w rozstawie 60-70 x 70 cm.

Kapusta brukselska – wymagania

Kapusta brukselska nie tylko jest odporna na niskie temperatury, ale jej prawidłowy rozwój jest wręcz uzależniony od chłodu. Optymalna temperatura podczas wiązania główek wynosi ok 12 °C. Zbiory brukselki najlepiej przeprowadzać zimą, gdyż po przemarznięciu główki są smaczniejsze i delikatniejsze.

Stanowisko dla tej kapusty musi być dobrze nasłonecznione, a gleba dość lekka i żyzna o odczynie 6,5–7,0 pH. Brukselka ma także duże zapotrzebowanie na wilgoć zarówno w powietrzu jak i w glebie. Jednak źle znosi gleby zbyt ciężkie i wilgotne.

Kapusta brukselska - płodozmian

Kapusta brukselska uprawiana jest, jako plon główny. Przedplon dla niej mogą stanowić warzywa szybko schodzące z pola np. sałata czy rzodkiewka. Dobrym przedplonem są też pomidor, fasola i ogórki, które ograniczają rozwój kiły kapuścianej. Wystrzegać się należy sadzenia brukselki po innych kapustowatych ze względu na ryzyko przenoszenia chorób charakterystycznych dla tej rodziny

Jak nawozić kapustę brukselską?

Najkorzystniejsze jest stosowanie nawozów organicznych - kompostu czy nawozów zielonych. Brukselkę dobrze uprawiać w pierwszym lub drugim roku po oborniku. Oprócz organicznego niezbędne jest uzupełniające nawożenie mineralne. Należy ostrożnie stosować preparaty azotowe, gdyż wysoka dawka powoduje tworzenie się dużej ilości luźnych główek. Może też powodować ich brunatnienie.

Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie kapusty brukselskiej

Regularne podlewanie, odchwaszczanie i spulchnianie gleby to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne kapusty brukselskiej. W odróżnieniu od innych kapust, brukselka wymaga usuwania liści oraz ogławiania, aby główki dojrzewały równocześnie na całej roślinie. Na czym polega ogławianie? To po prostu usunięcie wierzchołka wzrostu w celu ograniczenia wzrostu rośliny i uzyskania wyrównanego i wyższego plonu. Najlepszym terminem wykonania tego zabiegu jest przełom września i października.

Brukselka - dobre sąsiedztwo

Dobrym sąsiedztwem dla brukselki są: pomidory, seler korzeniowym, sałata, szpinak, rzodkiewka, rzepa, fasola, groch, czosnek, cebula szalotka, szparagi. W międzyrzędach korzystnie jest sadzić zioła przyprawowe takie jak bazylia, tymianek, mięta pieprzowa, hyzop, kminek czy kolendra. Korzystne sąsiedztwo roślin pomoże nam w naturalny sposób walczyć ze szkodnikami kapustowatych takimi jak: bielinek kapustnik czy drutowce.

Zbiór i przechowywanie kapusty brukselskiej

Zbiór kapusty brukselskiej rozpoczynamy jesienią, a kończymy nawet w styczniu. Główki gotowe do zbioru powinny być zwarte, ciemnozielone i powinny mieć średnicę 1,5-3,5 cm. Po zbiorze nie mogą być zbyt długo przechowywane. Maksymalnie do 10 tygodni i to określonych warunkach - w temperaturze -2 do -3°C przy wilgotności powietrza 90%.