Drążąc korytarze w glebie, podgryzają rośliny, uszkadzając ich korzenie. Szkodników jest najwięcej w ogrodach o wilgotnej i próchnicznej glebie, w okolicach kompostowników. Owad dorosły ma długość ok. 5-7 cm i jest jednym z największych owadów występujących w Polsce.  Ciało turkucia jest brunatno szare. Przednie odnóża są przystosowane do drążenia podziemnych korytarzy.

Na zimowanie turkucie wybierają miejsca o wyższej temperaturze w glebie. Fakt ten można wykorzystać w zwalczaniu tych szkodników. Jesienią wykopuje się doły o głębokości ok. 60-100 cm i wypełnia się je końskim obornikiem lub liśćmi, a po zasypaniu oznacza się to miejsce. Obornik można zasypać cienką warstwą ziemi albo liśćmi.

Turkucie zagrzebują się w oborniku lub liściach i tam zimują. W zimie, gdy gleba nie jest zamarznięta, należy odkopać owe doły i powybierać zimujące tam turkucie. Można sobie ułatwić pracę, wykładając dno wykopanych dołów folią ogrodniczą lub innym tego typu materiałem. Wówczas wyrzucamy folię z całą masą obornika lub liści. Gdy jest mróz, można rozsypać obornik na grządki. Wtedy zimujące tam szkodniki zginą.