Rośliny odstraszające muchy to pewna grupa gatunków, które poprzez swój zapach, kolor i wygląd kwiatów, nie są atrakcyjne dla owadów. Uwalniane przez nie olejki eteryczne, czyli lotne związki zapachowe, nie są lubiane przez muchy. W otoczeniu roślin odstraszających owady tworzy się chemiczna ściana, stanowiąca dla nich barierę. Siła działania zapachów jest największa w miejscu, gdzie rosną kwiaty odstraszające muchy. Jeżeli olejki eteryczne mają uwalniać się w otoczeniu balkonu lub tarasu, należy dookoła niego ustawić około dwudziestu doniczek kwiatów na muchy.

Rośliny odstraszające owady działają intensywniej przy wyższej wilgotności powietrza, a także w miejscach bardziej osłoniętych. Jeżeli altanka posiada ściany, to wyczuwamy intensywniejszy zapach, jaki wydziela roślina na muchy, rosnąca w jej okolicy. Dzieje się tak dlatego, że olejki eteryczne kwiatów unoszące się w powietrzu, nie są zbyt szybko rozwiewane przez wiatr. Będzie to naturalna bariera i muchy zdecydowanie rzadziej będą dokuczać gościom ogrodowej altanki.

Czy słyszałeś, jakie rośliny odstraszają muchy? Może masz na swoim tarasie kwiaty, które nie wabią owadów? Sprawdź, czy właściwie je hodujesz. Jeżeli jeszcze nie stworzyłeś naturalnej bariery przed muchami, podpowiemy ci, jak ją przygotować. Rośliny odstraszające owady kwitną w rożnym czasie – warto go poznać, by właściwie urządzić pachnący kącik, będący barierą dla much.

Rośliny odstraszające muchy: lawenda

Lawenda – pięknie prezentujący się kwiat, znany w hodowli ogrodowej. Sadzony na skalniakach i na krawędziach ścieżek.  Uprawiany także, jako roślina doniczkowa zdobiąca parapety mieszkań, balkony i tarasy. Na smukłych, zielonych łodyżkach lawendy wyrastają delikatne fioletowe kwiaty. Gdy rosną w skupiskach, tworzą barwne kobierce. Roślina lubi zaciszne i ciepłe miejsca wzrostu. Uprawa w doniczkach powinna być na zimę chowana do pomieszczeń lub osłaniana. Wapienne podłoże do wzrostu lawendy musi mieć dobry drenaż.

Lawenda to kwiat na muchy. Aby jej zapach intensywnie porażał owady, najlepiej jest stworzyć z doniczek tej rośliny kilkupoziomową ozdobę. Będzie się ona pięknie prezentowała, gdy powiesimy je na ścianie balkonu lub tarasu. Możemy ją także ustawić u wejścia do altanki. Dla ludzi zapach lawendy będzie kojący i uspakajający.

Muchy, mole, a także meszki nie będą chciały przebywać w miejscu, gdzie wydziela się lawendowy zapach. Intensywne kwitnienie fioletowych kwiatów może wabić natomiast pszczoły i osy. Działanie odstraszające na niektóre owady mają także gotowe świeczki zapachowe, zawierające w składzie olejek lawendowy.

Rośliny odstraszające muchy – które faktycznie działają? Porada eksperta

Rośliny odstraszające muchy działają za sprawą wydzielanych olejków eterycznych, których te denerwujące nas owady zwyczajnie nie lubią. Skuteczność takiej metody jest dość ograniczona. Posadzenie kilku czy nawet kilkunastu roślin w ogrodzie to zdecydowanie za mało, aby stworzyć efektywną barierę zapachową. Oczywiście liczba much zostanie ograniczona, ale taki zabieg nigdy nie da nam gwarancji pełnego odstraszenia. Rośliny skutecznie odstraszające muchy to m.in. Bazylia pospolita , Lawenda wąskolistna, Mięta pieprzowa i Pelargonia pachnąca.

                                                                                                                                     - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

Rośliny odstraszające muchy: mięta 

Rośliny odstraszające muchy dobrze jest umieszczać tam, gdzie najczęściej przebywają ludzie. Miętę sadzimy kępkami w okolicy altanek, ogrodowych ławek, czy miejsc zabawy dzieci. Jej intensywny zapach spowodowany jest wydzielaniem olejków eterycznych. Szczególnie mocno go czuć, kiedy potrzemy liście mięty, lub też pogładzimy dłonią całą jej kępę. Ciekawym pomysłem jest stworzenie zielnego ogródka. Można w nim posadzić miętę, wśród innych ziół o intensywnym zapachu. 

Mięta bujnie się rozrasta, stąd też przed jej wysadzeniem trzeba zaplanować dużą powierzchnię do wzrostu. Można ją także hodować w skrzynkach lub dużych doniczkach. Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej mieszkańcom bloków, posiadającym balkony. Aby roślina zielna dobrze się rozwijała, przygotujmy jej właściwe, słoneczne stanowisko. Gleba w której rośnie najlepiej, to ziemia piaszczysta i próchnicza.

Mięta jest rośliną łatwą w uprawie. Jeśli zapewni jej się rozległą przestrzeń do wzrostu, odwdzięczy nam się co roku bujnymi i pachnącymi liśćmi. Poza zapachem odstraszającym muchy, mięta jest także surowcem farmaceutycznym. Herbata zaparzana z wysuszonego ziela mięty działa rozkurczająco na układ pokarmowy i jest stosowana przy dolegliwościach trawiennych. Dzięki aromatowi mięty pieprzowej, wykorzystywana jest także w celach kulinarnych oraz jako dodatek do napojów.

Rośliny odstraszające muchy: pelargonia 

Pelargonia, zwana także geranium, jest jedną z najbardziej znanych roślin balkonowych. Uprawiana w wiszących na balustradach skrzynkach, zachwyca barwami i długością kwitnienia. Intensywny zapach jej kwiatów jest w stanie odstraszyć muchy, komary i meszki. Jeżeli często przebywamy na balkonie, warto także z tego powodu posadzić kilka doniczek z pelargoniami. Udekorują one balkon, ale także ochronią nas przed owadami w porze letniej.

Pelargonie hoduje się w miejscach słonecznych. W cieniu roślina gorzej kwitnie. Latem powinno się ją podlewać nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Bujne kwitnienie zapewni regularne nawożenie substancjami bogatymi w fosfor. Po przekwitnieniu, zeschnięte kwiatostany warto jest odłamać. Taki zabieg pielęgnacyjny pozwoli przedłużyć kwitnienie, gdyż zrobimy miejsce na nowy kwiat.

Pelargonie zwisające pięknie się prezentują także na ściankach altanki lub powieszone na tarasie. Jeżeli kwiatów będzie dużo, to uwalniane przez nie geraniowe olejki eteryczne skutecznie odstraszą owady. Pelargonię można też hodować w ogrodzie. Niezwykle dekoracyjnie prezentuje się ona w doniczce z sękatego pnia drzewa. Sadzi się ją w żyznej ziemi wewnątrz pnia. Warto, żeby znajdował się on w miejscu nasłonecznionym.

Rośliny odstraszające muchy: goździk

Rośliny odstraszające muchy mają różny okres działania. Goździk siny jest wieloletnim gatunkiem, który kwitnie na różowo od maja do czerwca. Wydziela on zapach przyjemny dla ludzi, ale odstraszający muchy. Barierą dla owadów jest tylko przez krótki czas kwitnienia. Tworzy kępy niebieskozielonych liści. Dobrze prezentuje się sadzony na rabatach lub w ogródkach skalnych, między kamieniami. Najlepiej jeżeli hodujemy go w pobliżu altanki lub tarasu. Woń goździka odstraszy niepożądane w tym miejscu muchy.

Goździk powinien rosnąć na stanowisku dobrze nasłonecznionym. Nie lubi ciężkich, mokrych gleb, gdyż na takich uprawach gniją mu korzenie. Jest odporny na mróz. Można go nawozić fosforem i potasem. Rośnie w glebie przepuszczalnej i dobrze znosi okres suszy.

Rośliny odstraszające muchy: bazylia 

Roślinami odstraszającymi muchy są nie tylko kwiaty, ale także zioła. Bazylia pospolita jest jednym z najpopularniejszych ziół używanych w kuchni. Może być uprawiana zarówno w gruncie, jak i w doniczce.

Jeżeli bazylia uprawiana jest jako roślina doniczkowa, trzeba jej przygotować stanowisko słoneczne. Mając takie zioło na kuchennym blacie lub na parapecie, powinniśmy cieszyć się brakiem owadów w tym pomieszczeniu. Muchy nie będą wlatywały do pomieszczenia przez okno przy którym znajdzie się bazylia.

Bazylia uprawiana w gruncie powinna rosnąć w miejscu ciepłym, nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Gleba pod jej uprawę musi być próchnicza, żyzna i lekka. Powinna przepuszczać wodę. Bazylia lubi wilgotną ziemię, dlatego trzeba ją regularnie podlewać i nawozić. Aby zioło się rozkrzewiało i wydzielało intensywny zapach odstraszający komary i muchy, powinno się regularnie obrywać jego górne pędy. Po zerwaniu można je wykorzystać jako przyprawę do potraw.