Więcej o roślinie poniżej:

Rudbekia (Rudbeckia)

kategoria:  byliny

stanowisko:   słońce

wysokość:  0,8-2 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, lekka

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  żółta, pomarańczowa, czerwona, brązowa

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: lipiec-październik

wysiew: wiosna

rozmnażanie: podział kęp, siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, balkony, kwiaty cięte, tarasy, roślina miododajna

tempo wzrostu:   szybkie

Rudbekia wywodzi się z Ameryki Północnej, jednak przyjęła się na szeroką skalę także na gruncie europejskim. Rudbekia nadaje się świetnie zarówno do nasadzeń formalnych, jak i naturalnych. Wśród dostępnych odmian przeważają formy wieloletnie, reprezentowane przez rudbekię błyszczącą, rudbekię nagą oraz rudbekię lśniącą.

Gatunki jednoroczne reprezentuje rudbekia owłosiona. Wszystkie formy prezentują się doskonale m.in. W aranżacjach z pysznogłówkami, echinopsami, jesiennymi astrami oraz ozdobnymi trawamiZe względu na długie kwitnienie rudbekie pomagają wypełnić chwilową pustkę, jaka nastaje między kwitnieniem letnim a jesiennym.

Rudbekia błyszcząca osiąga wysokość od 80 do 100 cm i kwitnie od lipca do września. Żółte płatki kwiatu są zebrane wokół ciemnobrązowego, wypukłego oczka. Godna polecenia jest odmiana ‘Goldsturm’. Gatunek ten wydaje szerokie listki pokryte drobnymi włoskami. U rudbekii nagiej oczko jest zielone, płatki zaś palczaste, kwiaty sprawiają wrażenie lżejszych.

W handlu są oferowane niemal wyłącznie odmiany pełne, np. ‘Goldquelle’, ‘Goldkugel’ i ‘Goldball’. Wszystkie kwitną od lipca do września. Reprezentantem jednoroczniaków jest ‘Indian Summer’, odmiana osiągająca wysokość od 50 do 90 cm i kwitnąca od sierpnia do paśdziernika.

Rudbekia preferuje stanowiska w pełnym słońcu w umiarkowanie wilgotnym, żyznym podłożu. Na stanowiskach w półcieniu kwitnienie nie jest tak obfite.

Rośliny zasilamy kompostem już podczas sadzenia, a później także wiosną. W czasie upałów uprawy obficie nawadniamy. Aby przedłużyć kwitnienie, należy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty. Rudbekię można łatwo rozmnożyć przez podział.