Elegancki bukiet róż, otrzymany na urodziny lub z innego ważnego powodu, wywołuje natychmiast chęć powąchania nawet każdego kwiatu z osobna. Ale zdarza się, że kunsztowna kompozycja od florystki nie jest doskonała, bo czegoś jej brakuje. Piękne kwiaty powinny przecież także cudownie pachnieć! W ogrodzie takie rozczarowanie nam nie grozi. Tam wystarczy podejść blisko do krzewu róży i przez długą chwilę głęboko wdychać jej aromat...

Wiele odmian szczodrze wypełnia powietrze zapachem kwiatów, szczególnie mocnym w ciepłych porannych godzinach. To dobry prognostyk na cały długi dzień! Zapach róż wprawia nas w dobry nastrój i nie ma w tym żadnej magii. Nie bez powodu przecież różane olejki eteryczne są od dawna bardzo cenione w aromaterapii. Nasz zmysł powonienia jest połączony bezpośrednio z ośrodkiem czucia w mózgu, który zapamiętuje wszelkie wonie.

W rzeczywistości to czysta chemia sprawia, że na nasz zmysł powonienia niezwykle mocno działają bardzo małe molekuły aromatyczne. Wystarczy, aby te mikroskopijne drobinki lotnych olejków zapachowych dotarły do receptorów woni umieszczonych w kanałach nosowych. Rośliny wytwarzają je w niewidocznych gołym okiem gruczołkach rozsianych na górnej powierzchni płatków kwiatowych.

Najwięcej tych cudownie pachnących olejków ulatnia się w powietrze w dni bardzo ciepłe oraz wilgotne. Różane kwiaty najmocniej pachną tuż po rozwinięciu. Niestety, po kilku dniach tracą powoli swój niezrównany aromat, gdy zwabione nim zapylające owady wykonają swą pracę. Okazuje się, że zapach nie jest właściwością wszystkich gatunków i w żadnej mierze nie zależy od barwy płatków. Kwiaty różnych odmian w tych samych odcieniach mogą bowiem pachnieć bardzo mocno lub też wcale.

Większe różnice pojawiają się między poszczególnymi grupami róż. Najwięcej i najmocniej pachnących form znajdziemy w grupie róż krzaczastych i pnących. Natomiast częściej aromatu pozbawione są kwiaty wielu róż okrywowych i starszych odmian rabatowych. 

 

 

Polecane odmiany pachnących róż

1. ‘Soul’ naprawdę ma duszę: pachnie wspaniale. Nostalgiczna róża krzaczasta osiąga wysokość 130 cm, jest bardzo zdrowa i żywotna.

2. ‘Charles Darwin’ zawiązuje czerwonawe pąki, z których rozwijają się pełne kwiaty o lśniących żółtych kwiatach. Ta angielska róża ma wysokość około 120 cm.

3. ‘Scented Whisper’ ma zapach już w nazwie. Róża rabatowa wysokości 80 cm otwiera kwiaty luźno wypełnione płatkami, zmieniającymi stopniowo barwę.

4. ‘Herzogin Christiana’ pachnie upajająco, najmocniej po południu i wieczorem. Róża rabatowa ma kuliste kwiaty i wys. 70 cm.

5. ‘Kölner Flora’ rozwija mocno wypełnione płatkami kwiaty na łukowatych pędach. Zdrowa róża krzaczasta ma wysokość około 120 cm.

6. ‘Ambassador 2014’ pyszni się smukłymi kwiatami o owocowym zapachu. Żywotna, wielkokwiatowa róża osiąga wysokość 80 cm.

 

Zapachy różanych kwiatów są najmocniejsze w miejscach nasłonecznionych i zacisznych. O ich walorach, oprócz naszej indywidualnej wrażliwości, decydują także cechy podłoża, np. zawartość części gliniastych, oraz mikroklimat. 

 

Róże o wyjątkowych zapachach

1. ‘The Poet’s Wife’ jest różą angielską o żółtych kwiatach, początkowo pachnących cytrynowo, a później słodko.

2. ‘Gertrude Jekyll’, także róża angielska, ma intensywnie pachnące kwiaty i ładny pokrój.

3. ‘Ghislaine de Feligonde’ – pnąca róża historyczna o licznych, lekko morelowych, delikatnie pachnących kwiatach.

4. ‘The Lady Gardener’, róża angielska, otwiera bladopomarańczowe, gęsto wypełnione płatkami kwiaty o wspaniałym zapachu.