Pszczoły to niezwykle ważne owady, które ewoluowały wraz z roślinami kwitnącymi i są pięknym przykładem harmonii z naturą. Kwiaty wabią pszczoły za pomocą kolorów i zapachów za co oferują im nektar oraz pyłek. Pszczoły odwdzięczają się roznoszeniem pyłku i tym samym pomagając roślinom w rozmnażaniu. Warto pamiętać o tym planując sadzenie roślin w ogrodzie czy na balkonie - bez ciężkiej pracy pszczół i innych owadów zapylających nic by nie urosło. 

Na ratunek pszczołom

Każdy miłośnik ogrodnictwa wie, jak wiele zawdzięczamy pszczołom i innym owadom zapylającym. Tak naprawdę rozmnażanie trzech czwartych populacji roślin kwitnących i około trzydziestu pięciu procent roślin jadalnych na świecie zależy właśnie od nich. Można więc śmiało stwierdzić, że bez pomocy brzęczących przyjaciół otaczająca nas przyroda jak i nasza dieta wyglądałyby zupełnie inaczej. Jednak fakty są niepokojące — w ostatnich latach wyginęły trzy gatunki trzmieli, a blisko jeden na dziesięć gatunków dzikich pszczół w Europie zagrożonych jest wyginięciem. Przyczyną wymierania pszczół jest przede wszystkim niszczenie ich siedlisk, zarówno w wyniku intensywnej hodowli, jak i urbanizacji, przy czym problem potęgują zmiany klimatyczne oraz stosowanie toksycznych pestycydów. Jakie kroki możemy podjąć, aby zatrzymać ten problem? W jaki sposób dbać o ogród, aby pszczoły mogły żyć w harmonii z otaczającą je naturą?

Pszczoły w ogrodzie - zacznij od prostych kroków 

Zmniejszająca, a nawet wymierająca populacja pszczół ma ogromne znaczenie dla wyglądu naszego ogrodu, naszej diety, a nawet dla stylu życia, który prowadzimy. Od kilku lat pielęgnowanie roślin balkonowych oraz spędzanie czasu na działkach czy w ogrodach stało się niezwykle popularne. Warto ten czas wykorzystać mądrze - przy okazji spędzania czasu na świeżym powietrzu możemy przecież pomóc owadom w potrzebie. Jakie kroki podjąć na samym początku?

Wybieraj kwiaty polne i rośliny kwitnące: nie wiesz jakie kwiaty posadzić w ogrodzie?  Naturalnie kwiaty polne i rośliny kwitnące będą prawdziwym rajem dla pszczół!

Różnorodność roślin w ogrodzie: posadź różne rośliny, tak aby kwitły przez cały sezon. Niektóre gatunki pszczół pojawiają się wiosną, inne latem, są też takie, które obecne są przez cały sezon. Ważne są nie tylko kwiaty, lecz cała mozaika roślin od drzew przez grządki z warzywami i owocami aż po krzewy. 

Używaj naturalnych nawozów: ten punkt jest niezwykle ważny bowiem pestycydy są szkodliwe dla pszczół. W przypadku stosowania chemicznych środków ochrony roślin, wybieraj jedynie preparaty bezpieczne dla pszczół i przestrzegaj okresów zapobiegających ich zatruciu. 

Pszczołom chce się pić: pomimo tego, że pszczoły są owadami, muszą mieć dostęp do wody. Możesz ustawić na zewnątrz płytkie naczynie takie jak podstawka od doniczki i włożyć do niego kilka kamieni, aby pszczoły się nie potopiły.

Stwórz pszczołom hotel: pszczoły chętnie zagnieżdżą się w pobliżu dostępu do roślin, dlatego możesz zbudować im domek dla trzmieli, który zabezpieczy je między innymi przed deszczem.

Prace w ogrodzie a pszczoły

Każdego roku wykonujemy w naszych ogrodach całą listę czynności, które przygotowywują go na zmieniające się pory roku. Jeżeli chcemy stworzyć przestrzeń bezpieczną dla pszczół warto dopasować nawyki tak, aby ich nie odstraszyć. Fiskars wprowadził do swojej oferty sześć innowacyjnych, ergonomicznych i łatwych w użyciu narzędzi do siania i sadzenia roślin. Produkty z serii Xact, Ergo i Solid zostały zaprojektowane tak, aby spełnić oczekiwania każdego ogrodnika. I co najważniejsze - dzięki nim możemy stworzyć ogród przyjazny pszczołom. Jak wykorzystać narzędzia Fiskars w pielęgnacji ogrodu?

Przygotowanie gleby: spulchnianie gleby, robienie otworów w ziemi czy cyrkulacja są ważne przy sadzeniu nasion, cebulek czy małych sadzonek na odpowiedniej głębokości. Warto przy tym używać narzędzi, które są wytrzymałe. Wybierając narzędzia z serii Solid™ firmy Fiskars będziemy mieć pewność, że są one stworzone z lekkiego, trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne tworzywa FiberComp™. Kultywator przeznaczony do spulchniania i napowietrzania ziemi oraz przygotowania gleby do siewu, grabie, widły czy motyka będą tu wyjątkowo przydatne. 

Sianie nasion i sadzenie: bez względu na to, czy wybierzemy nasiona, cebulki czy gotowe sadzonki roślin musimy mieć narzędzia, które pomogą nam w bezpieczny sposób przesadzić je do ziemi. Wybierając produkty z serii Solid™ czy te z serii Ergo™ sprawią, że wysiewanie czy sadzenie będzie prawdziwą przyjemnością. Jeśli poszukujemy narzędzia do sadzenia zarówno cebulek kwiatowych, jak i sadzonek to z pewnością sprawdzi się w tym sadzarka Xact™. To wydajne i ergonomiczne narzędzie usprawni i ułatwi sadzenie. Trzonek z ostrą końcówką i podpórką na stopę pozwala na łatwe wykonywanie otworów. Natomiast mechanizm blokujący w podpórce na stopę utrzymuje ostrze w pozycji otwartej, umożliwiając wrzucenie cebulki przez górną część sadzarki – dokładnie w pożądane miejsce. Dzięki tej sadzarce wszystkie czynności związane z sadzeniem można wykonać przy użyciu jednego narzędzia, co sprawia, że praca jest łatwa i przyjemna. 

Przy rozsiewaniu nasion doskonałym pomocnikiem będzie siewnik Solid™. To wszechstronne narzędzie może być używane przez cały rok. Latem można nim rozsiewać nasiona oraz rozrzucać nawóz, a zimą rozsypywać sól. Obracane pokrętło pozwala na łatwą regulację dozowania w zależności od zastosowania granulatu. Istnieje możliwość wyboru jednego z trzech różnych ustawień średnicy otworu do wysiewania środków sypkich, grubo i drobnoziarnistych. Zbiornik ma podziałkę wskazującą pojemność w litrach. Co więcej pokrywkę można zamknąć, co będzie wyjątkowo przydatne podczas przechowywania i transportu.

Przycinanie drzew i krzewów: odpowiednie narzędzia oraz techniki przycinania pomagają rosnąć drzewom i krzewom. Wybieraj sekatory z ostrzem z wysokiej jakości stali, które zapewni precyzyjne cięcie. Do obcinania gałęzi wybierz uniwersalny sekator Fiskars, którym dosięgniesz nawet wysokie gałęzie. – trzeba podkreślić, że w przypadku cięcia w trudno dostępnym miejscu (czubki drzew, gęste krzewy) doskonale sprawdzi się sekator uniwersalny Żyrafa firmy Fiskars.

Odchwaszczanie: ten punkt warto wykonywać mechanicznie. Unikaj stosowania pestycydów lub środków chwastobójczych, które są toksyczne dla pszczół i trzmieli. Przed walką ze szkodnikami ogrodowymi warto zadać sobie pytanie czy naprawdę są szkodliwe? Czy niszczą twoje rośliny? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca możesz wykorzystać 

Podlewanie: jest niezwykle ważnym punktem w pielęgnacji ogrodu pełnego pięknych roślin. Fiskars poszerzył swoją ofertę o segment sprzętu do nawadniania ogrodu. Właściciele ogrodów będą mogli nawadniać je korzystając z szerokiej oferty sprzętu do nawadniania: węży, bębnów, pistoletów, lanc, zraszaczy, a także wygodnego systemu sterowania.

Zaproś do ogrodu pociechy: naukę o owadach i równowadze w naturze warto zacząć od najmłodszych lat. Pomoże w tym zestaw MyFirstFiskars, który zawiera najważniejsze narzędzia dla młodego ogrodnika.  

Te wskazówki pomogą nie tylko pszczołom, ale również innym ważnym gościom odwiedzającym ogród, takim jak np. motyle. Sadzenie roślin i tworzenie zrównoważonego ekosystemu ogromną zaletę – badania naukowe wykazały, że praca w ogrodzie zwiększa poziom szczęścia, poprawia zdrowie, uczy uważności i zapewnia dobre samopoczucie.

Zagrożone pszczoły - jak im pomóc?

Do działań na rzecz ochrony tych pożytecznych owadów włącza się coraz więcej organizacji i firm, w tym również Fiskars, który wprowadził do swojej oferty narzędzia do sadzenia i wysiewu roślin oraz podejmuje działania na rzecz promocji ogrodów przyjaznych pszczołom.

Jednym z działań, które wspiera Fiskars jest program #TAKdlaPszczół gdzie idee łączą się z ekspercką wiedzą, szkoleniami, a także pomocą i edukacją. Jest to miejsce, gdzie każdy pszczelarz i każdy „zjadacz miodu” znajdzie coś dla siebie. To przyjazna przestrzeń do poznawania zwyczajów pszczół i dzikich zapylaczy, a poprzez dyskusję również siebie nawzajem. 

Program #TAKdlaPszczół został stworzony przez specjalistów z zakresu pszczelarstwa, zielarstwa, dietetyki, architektury krajobrazu i weterynarii. #TAKdlaPszczół jest działaniem non-profit realizowanym przez jego pomysłodawcę Rafała Szelę oraz współtworzone przez niego Stowarzyszenie Pro Regione. Jest to organizacja, która z sukcesami prowadzi swoją działalność edukacyjną od ponad 12 lat. Stowarzyszenie dąży do utworzenia Banku Pszczelego. To rezerwa specjalnie hodowanych i selekcjonowanych pszczół, zawsze gotowych, by wspierać pszczelarzy w sytuacjach kryzysowych. Bank rozpocznie swoją działalność w drugiej połowie bieżącego roku, by w okresie dwóch najbliższych lat uzyskać pełną zdolność do świadczenia nieodpłatnej pomocy.

Sprawdź, jak wesprzeć #TAKdlaPszczół pod linkiem