Spis treści:

  1. Prymulka - charakterystyka
  2. Rodzaje - pierwiosnek czyli prymulka
  3. Prymulka ogrodowa – uprawa i wymagania
  4. Prymulka w doniczce – uprawa i wymagania
  5. Problemy przy uprawie prymulki

Prymulka – charakterystyka

Charakteryzuje się drobnymi 6-7 płatkowymi kwiatami, które są usytuowane na łodyżce lub jej pozbawione. Kwiat jest osadzony pojedynczo lub grupowo, w zależności od rodzaju. Osiąga wysokość do około 25 cm. Liście są ułożone gęsto, okalając kwiat lub łodygę. Ich powierzchnia jest omszała, delikatna i miejscami gładka. Pod spodem, w dotyku wyczuwalne są podstawy liścia utrzymujące jego grubą i jędrną konstrukcję.

Prymulka to roślina ozdobna, którą możesz uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Liczy ponad 500 gatunków, które w większości występują w Europie. Inna nazwa to pierwiosnek który jest w różnych kolorach i odcieniach.

W większości sprzedaży detalicznej i hurtowej, można zaobserwować przewagę kwiatów o zabarwieniu fioletowym, granatowym lub purpurowym. Kolejne są żółte, na czele z pierwiosnkiem lekarskim. Prymulki występują także w nietuzinkowych, atrakcyjnych barwach wykończonych kontrastowa lamówka lub obramowaniem płatka.

Rodzaje – pierwiosnek czyli prymulka

Poznaj najpopularniejsze rodzaje pierwiosnka, który różni się występowaniem, wielkością oraz zabarwieniem płatków kwiatu.

Pierwiosnek lekarski (Primula vera, Primula officinalis)

To roślina występująca w Eurazji – w Polsce najczęściej na niżu i niewielkich górach i wzniesieniach. Kwiaty są ułożone gęsto w formie baldaszka na długiej łodyżce, która sięga do około 40 cm. Kwiat w kształcie dzwonka zakończony żółta koroną płatków. Jak sama nazwa wskazuje, jest to roślina lecznicza, która najczęściej bywa stosowana w formie naparów i odwarów. Jest skuteczna w szczególności przy uporczywym kaszlu oraz przy problemach z bezsennością i migrenami.

Pierwiosnek lekarski

Pierwiosnek bezłodygowy (Primula vulgaris, Primula acaulis)

To odmiana prymulki, która jest dość rzadka W Polsce w stanie dzikim, natomiast ochoczo uprawiana w ogrodach jak i w doniczce. Charakterystyczny jest brak łodygi, a kwiaty wyrastają na szypułkach, które osiągają do 10 cm. U odmian ogrodowych, kwiaty są wielobarwne. Dzikorosnący ma płatki o zabarwieniu zielonożółtym. Liście są nieregularnie ząbkowane, pod spodem omszałe w dotyku.

Pierwiosnek bezłodygowy

Pierwiosnek wyniosły (Primula elatior)

To roślina występująca najczęściej w terenach górzystych – w Karpatach i Sudetach. Głąbik czyli łodyżka jest długi na wysokość do 40 cm. Charakteryzuje się jajowatymi liśćmi, które są omszałe z obu stron. Tworzą różyczkę liściową u spodu rośliny. Kwiaty są koloru żółtego, a gardziel pomarańczowego. Zwisają na szypułkach. Na głąbiku są usytuowane w podbaldachach.

Pierwiosnek wyniosły

Pierwiosnek gruziński (Primula jula)

To bylina, której liście wyrastają w postaci rozety. Są one jędrne, mocno karbowane. Dosięgają do około 15 cm wysokości. Kwitnie od marca do maja. Kwiaty są o lekkim zabarwieniu różowym, fioletowym lub liliowym. Podczas wyłonienia się wszystkich kwiatów, ich ilość przykrywa zielone liście.

Pierwiosnek gruziński

Pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata)

To jedna z piękniejszych odmian, charakteryzująca się kulistymi kwiatostanami, zazwyczaj w kolorze purpurowym lub fioletowym. Liście byliny są jędrne, skórzaste i ząbkowane. Okres kwitnienia przypada na marzec-kwiecień. Pędy kwiatostanowe osiągają nawet do 30 cm wysokości, co sprawia, ze roślina jest dość okazała.

Pierwiosnek ząbkowany

Pierwiosnek Sieboldia (Primula Sieboldii)

To bylina o zwartym ułożeniu. Dochodzi do około 30 cm wysokości, co sprawia, że jest dość pokaźna. Liście są ząbkowane, delikatnie omszałe oraz nieregularne – zaraz po okresie kwitnienia obumierają i opadają. Kwiaty występują przeważnie w kolorze różowym, ale także purpurowym, białym czy czerwonym. Jego okres kwitnienia rozpoczyna się w maju, a kończy w czerwcu.

Pierwiosnek siebiolda

Pierwiosnek łyszczak (Primula auriculata)

To niewielkiej postury bylina, mierząca do około 12 cm wysokości. Kwiaty są osadzone na szypułkach, do około 20 sztuk w baldachu. To silnie pachnąca roślina, o słodkawym zapachu przypominającym wanilię. Kwiaty występują w wielu barwach, gdzie każdy płatek jest otoczony jaskrawą lamówką. Korona ma kształt talerzykowaty, w zabarwieniu żółta. Jego okres kwitnienia przypada od kwietnia do czerwca.

Pierwiosnek auriculata

Prymulka ogrodowa – uprawa i wymagania

Uprawa prymulki ogrodowej jest dość prosta ze względu na łatwą adaptacje rośliny do panujących warunków.

Jeżeli sadzisz nasiona – przygotuj mieszankę gleby, piasku i mchu torfowego. Można je wysiewać zimą w wewnątrz domu. Kiedy sadzonki mają 2-3 liście, to czas gdy możemy je przesadzić do ogrodu. Latem można pobierać sadzonki do kolejnego sadzenia. Nasiona zbieraj późnym latem lub wczesną jesienią na kolejne wysiewy.

Jeżeli używasz sadzonek – ustaw rośliny w odległości około 15-30 cm od siebie i wkop na głębokość około 15 cm. Obficie podlej i dodaj warstwę ściółki wokół roślin. Takie nawadnianie stosuj przez cały okres wiosenny i letni, natomiast jesienią zaprzestań.

Prymulka w doniczce – uprawa i wymagania

Najlepiej użyć sadzonek do rozrostu lub kupić gotowe rośliny w sklepie ogrodniczym. Należy je podlewać tak, aby podłoże nigdy nie było suche. Przekwitnięte kwiaty usuwaj, aby w to miejsce mogły pojawić się nowe.

Umieść doniczki z pierwiosnkiem w pobliżu jasnego okna, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Zapewnij temperaturę pokojową między 18-22 stopni Celsjusza. Zmniejsz temperaturę, jeśli pojedyncze kwiaty będą więdnąć lub lekko podsychać.

 

Problemy przy uprawie prymulki

Największymi szkodnikami atakującymi prymulki są ślimaki. Kolejnymi są mszyce i pająki – w takim przypadku warto zastosować mieszankę wody z mydłem. To powinno je skutecznie odstraszyć.

Jeżeli nie chcesz dopuścić do gnicia korony i korzeni, musisz zapewnić roślinie odpowiedni drenaż. Wystarczy zmienić glebę lub dodać odrobinę kompostu. To zmniejszy ryzyko gnicia i pojawiania się nowych szkodników.