Doniczki wcale nie muszą być jedynym pojemnikiem do przechowywania roślin w domu. Internet pełen jest kreatywnych kompozycji, w których zastępują je szklane słoiki lub wazony. W kilku prostych krokach pokazujemy, jak samemu przygotować jeden z wielu sposobów na stworzenie tej wyjątkowej dekoracji.


Przed rozpoczęciem prac należy przygotować następujące elementy:

- szklane naczyniesłoik, miskę, wazę, wazon –  dobór zależy od rośliny, którą planujemy zasadzić i pożądanego efektu wizualnego;

- sadzonkę – do tak niewielkich kompozycji idealnie nadają się choćby sukulenty czy niewielkie rośliny doniczkowe;

- żwir, kamyki do drenażu;

- aktywny węgiel (opcjonalnie).

Jak wykonać ogród w szklanym naczyniu

Krok 1: Wybór naczynia

W zależności od miejsca, w którym docelowo stać będzie ogród, należy dobrać wielkość pojemnika. Jest to najważniejsza decyzja – do stworzenia ogrodu w szkle można bowiem wykorzystać zarówno słoiki, jak i duże szklane wazy czy wazony.

Niezależnie od wybranego naczynia, przed rozpoczęciem prac nad miniogrodem, szkło należy dokładnie umyć oraz wysuszyć, a słoiki skrupulatnie oczyścić z ewentualnych resztek etykiet lub kleju.

Krok 2: Warstwa pierwsza – drenaż

Jako warstwę drenażową najlepiej wykorzystać niewielkie kamyki. Dzięki nim nadmiar wody nie będzie podtapiał korzeni posadzonych roślin. Wysokość drenażu zależy wyłącznie od głębokości naczynia – dwa, trzy centymetry powinny jednak w zupełności wystarczyć.

Krok 3: Warstwa druga – węgiel

Nawet niewielka warstwa aktywnego węgla pomoże w walce z bakteriami i grzybami. W trosce o posadzoną roślinę warto dodać go do naczynia.

Krok 4: Warstwa trzecia – ziemia

Gleba powinna być dobrana specjalnie do gatunku rośliny, jaką mamy zamiar w szklanym naczyniu posadzić. Wysypujemy dość dużą warstwę, tak aby móc bez późniejszego dosypywania umieścić w niej roślinę.

(zdj.: Fotolia.com)

Krok 5: Sadzenie rośliny

Wyciągając ją ze sklepowej doniczki, należy dokładnie otrzepać korzenie z resztek ziemi. Jeśli korzenie będą zbyt rozłożyste, należy skrócić je do długości pozwalającej na przykrycie wysypaną już glebą. Następnie roślinę delikatnie sadzimy możliwie jak najdalej od ścianek naczynia. 

Krok 6: Dodawanie akcesoriów oraz podlewanie

Opcjonalnie, po wsadzeniu rośliny, glebę można udekorować np. tymi samymi kamyczkami, które służą za drenaż. Ostatnią czynnością jest podlanie rośliny w zależności od jej wymagań. Po oczyszczeniu naczynia z resztek gleby naszym oczom ukaże się gotowy dekoracyjny miniogród.