Podobnie jak inne rośliny z rodziny wrzosowatych, azalie japońskie wymagają gleb kwaśnych o odczynie pH w granicach 4-5,5. Krzewy preferują gleby żyzne, stale umiarkowanie wilgotne, ale przepuszczalne, bogate w próchnicę. Rośliny najlepiej sadzić w lekkim półcieniu po uprzednim starannym przygotowaniu miejsca.

Ponieważ system korzeniowy roślin wrzosowatych jest płytki i złożony z licznych bardzo drobnych korzeni, dół pod różaneczniki i azalie nie musi być głęboki, ale odpowiednio szeroki.

 

 

Jeśli podłoże ma nieodpowiedni odczyn, przed sadzeniem należy wymieszać go z kwaśnym torfem z dodatkiem przekompostowanej kory sosnowej. Azalie japońskie sadzone na stanowiskach słonecznych wymagają częstszego podlewania i zabezpieczenia przed wysychaniem, także zimą (zwłaszcza we wschodnich rejonach kraju).

Do okrywania można wykorzystać stroisz lub białą agrowłókninę. Ściółkowanie podłoża przekompostowaną korą sosnową zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem, ogranicza wysychanie podłoża, hamuje rozwój chwastów i sprzyja utrzymaniu kwaśnego pH.