Ostróżki należą do najokazalszych i najpiękniejszych bylin. Najczęściej uprawiana jest ostróżka ogrodowa Delphinium cultorum, reprezentowana przez szereg odmian mieszańcowych otrzymanych w wyniku krzyżowania kilku gatunków ostróżek, m.in. Delphinium elatum, Delphinium grandiflorum, Delphinium formosum.

Wszystkie mieszańcowe odmiany ostróżki ogrodowej są niezwykle efektowne, ale mają spore wymagania. Najlepiej rosną na glebie głęboko uprawionej, pulchnej, żyznej, próchnicznej i niekwaśnej.

W okresie wegetacji wymagają podłoża stale umiarkowanie wilgotnego, natomiast zimą niezalewanego. Ostróżkom odpowiada stanowisko słoneczne lub tylko lekko ocienione. W cieniu nadmiernie się rozrastają, kwitną słabo albo nawet wcale.

Rośliny dokarmiamy wiosną (raz lub dwa razy, w zależności od żyzności gleby) nawozem wieloskładnikowym, uważając, aby dawka nawozu nie była zbyt wysoka, bo są one wrażliwe na nadmiar soli w podłożu.

Odmiany bardzo wysokie, tworzące okazałe kwiatostany, musimy podwiązywać, bo pędy pod wpływem wiatru i deszczu mocno się pochylają, a nawet wyłamują. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ścinanie  przekwitłych pędów kwiatostanowych na wysokości 15 centymetrów nad ziemią. W ten sposób zmusimy rośliny do ponownego kwitnienia. Po raz drugi kwitną we wrześniu, trochę słabiej, ale i tak wyglądają efektownie.