Spis treści:

 1. Czym wypełnić podwyższone grządki i jakie są ich zalety?
 2. Sprawne i regularne podlewanie w sezonie
 3. Jak zachować wilgoć w grządkach na dłużej podczas suszy?

Czym wypełnić podwyższone grządki i jakie są ich zalety?

W zagonach podniesionych można sadzić i siać bliżej, ponieważ grządki są mniejsze, a gleba jest nieco bogatsza. Rośliny rosnące blisko siebie na podwyższonych grządkach dojrzewają szybciej, ponieważ konkurują o składniki odżywcze i światło słoneczne nawzajem.

Zalety posiadania podwyższonych grządek:

 • Prace ogrodowe są znacznie łatwiejsze i wygodniejsze dzięki ograniczeniu schylania się oraz klęczenia na ziemi. W ten sposób chronimy swój kręgosłup.
 • Produktywność roślin poprawia się dzięki lepszemu drenażowi i głębszemu ukorzenieniu.
 • Podniesione grządki są idealne do małych przestrzeni, w których tradycyjny ogród rzędowy może być niezbyt poręczny. W ten sposób znacznie łatwiej utrzymujemy kontrolę.
 • Sadzenie na podwyższonym podłożu daje pełną kontrolę nad jakością i zawartością gleby, co jest szczególnie ważne na obszarach, gdzie istniejąca gleba jest kamienista, uboga w składniki odżywcze lub porośnięta chwastami.
 • Podniesione rabaty pozwalają na dłuższy okres wegetacji, ponieważ gleba wzniesiona nad ziemią szybciej się nagrzewa.

Czym wypełnić podniesione rabaty?

Najlepszymi proporcjami pozwalającymi na ukształtowanie najlepszych warunków dla roślin są:

 • 40% kompostu (najlepiej wcześniej przetworzonego z własnej produkcji): kompost zawiera składniki odżywcze dla roślin. Kupiony także świetnie się sprawdzi do tego zadania. Można również użyć dojrzałego obornika, ale nie wolno umieścić świeżego obornika bezpośrednio na grządce,
 • 40% wierzchniej warstwy gleby: Nie sprawdzi się tutaj typowa ziemia do doniczek – jest zbyt pulchna i nie sprosta temu zadaniu na dłuższą metę. Warto wybierać ziemię z odpowiednimi składnikami mineralnymi zgodnymi z przeznaczeniem sadzenia. Z powodzeniem możemy kontrolować pH, aby zwiększyć plony,
 • 20% napowietrzanie: perlit, pumeks lub łuski zbóż to podstawa. Ciekawym pomysłem są także delikatnie rozdrobnione suche gałęzie drzew owocowych.

Sprawne i regularne podlewanie w sezonie

Podwyższone grządki muszą być regularnie podlewane, aby móc dostarczyć roślinom odpowiedniego nawodnienia. Należy pamiętać, że ilość podłoża jest gruba i różnorodna. To wiąże się z dogłębnym podlewaniem, aby zapewnić warzywom rozwój systemów korzeniowych oraz wzmocnienie przez okres suszy.

Podczas prac ogrodowych wykorzystaliśmy Bęben z wężem Fiskars, który ma niezwykle zmyślną konstrukcję! Jest lekki, bardzo poręczny, a co najważniejsze - wąż nie ma szansy na splątanie i utrudnienie podlewania! To ogromna zaleta zwłaszcza wtedy, gdy poruszamy się między podwyższonymi grządkami. Dowolne umiejscowienie i obrót o 360° umożliwiają swobodne podlewanie małych powierzchni, co usprawnia proces. Jest niezwykle łatwy do rozwijania i zwijania. Ma 13,5 m długości i średnicy 9 mm (3/8”) z szybkozłączem ze stopem.

Dodatkowo w zestawie znajduje się wąż przyłączeniowy o długości 1,5 m i średnicy 9 mm (3/8”) z szybkozłączem. Ciekawą niespodzianką było to, co pod spodem! Tam kryło się jeszcze więcej udogodnień! Zintegrowany schowek do przechowywania akcesoriów zawiera: dyszę zraszającą, uniwersalne przyłącze kranowe, szpilkę do mocowania bębna do trawnika oraz podpórkę, dzięki której można używać dyszy w charakterze zraszacza. Dobrym rozwiązaniem jest uniwersalne przyłącze pasujące do kranów o trzech najbardziej popularnych średnicach.

Dodatkowymi ułatwieniami są:

 • Szybkozłącze ze stopem 9 mm (3/8”)
 • Wąż o średnicy 9 mm (3/8”)
 • Całkowity zasięg 15 m
 • Opcja montażu na ścianie (uchwyt sprzedawany osobno)
 • Uniwersalny rozmiar, kompatybilny z produktami innych producentów

Dysza zraszająca jest niezwykle poręczna oraz pozwala na ustawienie zarówno skoncentrowanego strumienia wody jak i rozproszonego przy delikatniejszych roślinach. Ergonomiczne wykończenie sprawia, że nie wyślizguje się z rąk i pozwala na długą i przyjemną pracę.

Kolejnym ułatwieniem, jakie mieliśmy okazję wykorzystać, był FiberComp™ Pistolet zraszający Fiskars. Bardzo poręczny uchwyt oraz głowica zraszająca pozwalała na niezwykłą różnorodność podlewania. Obrotowa wymienna głowica SoftGrip™ umożliwia wybór rodzaju strumienia: delikatnej mżawki, strumienia natryskowego, płaskiego, zraszającego lub punktowego. Uchwyt z tworzywa FiberComp™ jest dwa razy bardziej wytrzymały i posiada regulację przepływu wody za pomocą kciuka. Część systemu modularnego Fiskars – możliwość dowolnego łączenia głowicy z uchwytem w zależności od indywidualnych potrzeb. W dodatku jest zapewniona skuteczna ochrona przed mrozem. Podlewanie nawet w niższych temperaturach jest znacznie przyjemniejsze niż w przypadku metalowych pistoletów.

Innym pistoletem był FiberComp™ Pistolet zraszający, 3-funkcyjny. Jego główną zaletą jest ogromna uniwersalność i łatwość w obsłudze. W kontrolowany sposób można szybko przejść od skoncentrowanego strumienia po ten delikatniejszy, który nie uszkadza drobniejszych roślinek. Obrotowa wymienna głowica SoftGrip™ umożliwia wybór rodzaju strumienia: silnego punktowego, natryskowego lub delikatnej mżawki. Uchwyt z tworzywa FiberComp™ jest dwa razy bardziej wytrzymały i posiada regulację przepływu wody za pomocą kciuka. Część systemu modularnego Fiskars to możliwość dowolnego łączenia głowicy z uchwytem w zależności od indywidualnych potrzeb. Jest odporny na mróz oraz niezwykle przyjemny w dotyku w porównaniu z metalowymi innych firm.

Jak zachować wilgoć w grządkach na dłużej podczas suszy?

Należy pamiętać, aby podlewać z rozwagą - podczas uzupełniania wilgoci w glebie warto dostać się aż do systemów korzeniowych, gdzie roślina będzie miała zapewniony odpowiedni pokarm i rozwój. Powierzchniowe podlewanie jedynie wzruszy glebę, ale nie pozwoli to na przedostanie się w głębsze partie.

Po porządnym kilkuminutowym podlewaniu jednej podwyższonej grządki zwróćmy uwagę czy woda szybko przedostaje się w dalsze partie czy coraz wolniej, napełniając każdą możliwą partię. W ten sposób będziemy mogli ocenić stan nawodnienia. Chcąc, aby woda pozostała na dłużej i mogła zasilać rośliny, wystarczy kilka patentów, które to ułatwią.

Jednym z nich jest przykrycie słomą - zabezpieczy przed ulatywaniem wilgoci zbyt wcześnie. To samo możemy zrobić ze ściętą trawą lub bardzo drobno zmielonymi gałęziami drze3w owocowych. Spełnia to również inną funkcję - utrudnia swobodny dostęp ślimakom, a w szczególności pomrowom.