Spis treści:

  1. Kiedy wysiewać nasiona?
  2. Przygotowanie podłoża pod trawnik
  3. Jak siać?
  4. Jak polepszyć wzrost i ukorzenianie się trawy?

Kiedy wysiewać nasiona?

Najlepszym okresem wysiewu nasion trawy przypada na drugą połowę kwietnia, aż do końca maja. Drugim terminem na przełomie lata i początku jesieni jest połowa sierpnia aż do września. Istotne jest, aby nie zakładać trawnika później niż do połowy września, ze względu na umożliwienie nasionom wykiełkowanie oraz ukorzenienie się przed nastąpieniem mrozów. Przed siewem jesiennym nie stosuje się nawozów azotowych, natomiast używane są jedynie fosforowe i potasowe. Wegetacja nasion nie powinna trwać zbyt długo, aby mogły prawidłowo rozwijać się.

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Istotną kwestią jest przygotowanie podłoża pod trawnik, w przeciwnym razie efekt wysianych nasion będzie mierny. W pierwszej kolejności należy zbadać odczyn gleby. Do prawidłowego rozrostu trawy wymagają podłoża lekko kwaśnego.

W przypadku gdy gleba ma odczyn powyżej 7,0 pH - należy zakwasić, stosując nawozy zakwaszające, jak np. siarczan amonu

W przypadku gdy gleba ma odczyn poniżej 5,5 pH - należy zwapnować, co spowoduje, że odczyn nieco się podniesie

Na terenie, gdzie wcześniej uprawialiśmy warzywa, a teraz planujemy założyć trawnik, wystarczy przekopać ziemię widłami oraz oczyścić z niechcianych chwastów czy drobnych kamieni. Chwasty należy dokładnie usunąć wraz z korzeniami, aby nie rozprzestrzeniały się i nie zajmowały miejsca nasionom trawy. Dobrym sposobem jest użycie specjalnych szczypiec do chwastów lub ich wypalenie.

W innym przypadku, gdy gleba jest uboga w składniki mineralne, należy ją koniecznie użyźnić wzbogacając o substancje organiczne. Dobrą metodą będzie równomierne rozsypanie kompostu czy torfu organicznego, a następnie rozgrabienie go po całej powierzchni przygotowanej na trawnik. Z kolei gdy mamy do czynienia z gliniastym podłożem - dodajmy piasek, zwiększając przy tym przepuszczalność i umożliwimy prawidłowy rozwój nasion.

Jak siać?

Sposób siania jest bardzo ważny dla późniejszych efektów, jakie chcemy uzyskać czyli gęsty i zdrowy trawnik. Wybierajmy dobre gatunkowo nasiona, o przeznaczeniu zgodnym z tym z jakim je siejemy. Po wysypaniu ich z opakowania, należy je dokładnie wymieszać i siać krzyżowo.

Możemy to zrobić ręcznie lub użyć siewnika, który zapewni większą równomierność. Najpierw siejemy wzdłuż, a następnie w poprzek z lekkim wymachem ręki. Kolejnym krokiem jest przykrycie nasion warstwą substratu torfowego - nie powinna ona być zbyt gruba - wystarczy warstwa ok. 1-2 cm.

Wałowanie to niezbędny krok, który musimy wykonać podczas siania. Dociskamy nasiona do wierzchniej warstwy gleby. Możemy to zrobić za pomocą deski z przymocowanymi linami po bokach, aby móc docisnąć delikatnie nogą, przesuwając pasmo po pasmie.

To ważne, aby wysiew wykonywać w bezwietrzny i pochmurny dzień. Na ok. 100 m kwadratowych wystarczy porcja 2-3 kg nasion trawy. Po zwałowaniu należy je podlać obficie. W przypadku, gdy jest sucho podlewamy raz na tydzień. Przy prawidłowym rozwoju nasiona kiełkują już po ok. 3 tygodniach.

Substral do siewu

Jak polepszyć wzrost i ukorzenianie się trawy?

W trakcie wysiewu nasion trawy lub zaraz po jego wykonaniu, warto użyć nawozu, który przyspieszy wzrost trawy oraz polepszy ukorzenianie się. Unikalnym produktem do tego przeznaczonym jest Substral do Siewu Traw, który działa do 100 dni. Wspomaga kiełkowanie nasion, szybkość i równomierność wzrostu.

Stosowany wraz z wysiewem trawy, ma opóźniony start co zapewnia czas na wykiełkowanie nasion. następnie nawóz zasila trawnik. W ten sposób nasiona mają dostarczane składniki odżywcze niezbędne podczas wzrastania. Dzięki formie minigranulatu, dostępnego jedynie w Substral do Siewu Traw mamy pewność, że wniknie równomiernie, na większej powierzchni wysiewu. Dodatkowo jest przyjazny dla dzieci i zwierząt.

Minigranulat do siewu

Jak działa?

Po dokładnym rozsypaniu i podlaniu przechodzi do wierzchniej warstwy gleby. Tam pozostaje przez okres 100 dni. Porcje nawozu dostarczane nasionom są sterowane przez czynniki naturalne, dzięki czemu roślina dostaje codziennie małą dawkę nawozu. Wystarczy jedno do dwóch nawożeń - bez ryzyka przenawożenia. Dzięki swojej wydajności rośliny są w stanie wykorzystać aż do 70% składników pokarmowych, nie jak w przypadku zwykłych granulatów - ok. 25%.