Spis treści:

  1. Podlewaj o odpowiedniej porze
  2. Mierz wilgotność gleby
  3. Zapewnij wygodny dostęp do wody
  4. Wykorzystuj wodę z alternatywnych źródeł

Podlewaj o odpowiedniej porze

Zapotrzebowanie roślin na wodę jest bardzo różne i zmienia się wraz z pogodą. Powinniśmy podlewać ogród rzadziej, a obficiej – w godzinach porannych lub wieczornych. Dzięki temu unikniemy parowania i utraty wody czy rozwoju chorób grzybowych. Pomocny może okazać się sterownik nawadniania Gardena Bluetooth, dzięki któremu ustawimy dokładny czas podlewania. Urządzenie włącza się automatycznie lub za pomocą aplikacji Bluetooth. Sterownik możemy podłączyć do zraszaczy wahadłowych, bez konieczności instalacji całego automatycznego systemu nawadniania.

Mierz wilgotność gleby

Dobrym dodatkiem do sterownika może być czujnik wilgotności gleby. Jeżeli wilgotność gleby będzie wystarczająca, sterownik nawadniania nie uruchomi się. Rośliny będą podlewane tylko wtedy, gdy będzie to konieczne. Zmierzona wartość wilgotności wyświetla się na wskaźniku sterownika w postaci symboli – kropli wody. Jeżeli urządzenia zostały podłączone do aplikacji Gardena Bluetooth, zobaczymy tam również ustawienia i wyświetlane wartości.

Zapewnij wygodny dostęp do wody

Jeśli masz dość rozwijania i zwijania długich węży ogrodowych lub biegania po ogrodzie z konewką idealnym rozwiązaniem będzie system Gardena Pipeline. System łatwo montuje się na stałe pod ziemią i zapewnia wygodny dostęp do wody. Zbudowany jest z puszki podłączeniowej i puszek poboru wody, które można umieścić w dowolnych miejscach w ogrodzie. Puszki połączone są za sobą specjalnymi rurami montowanymi pod ziemią. Dzięki opatentowanej technice łączenia „Quick and Easy” wszystkie elementy można łatwo łączyć ze sobą i rozbudowywać, bez konieczności użycia narzędzi. Wystarczy otworzyć kulową pokrywę, podłączyć wąż i rozpocząć nawadnianie, a potem odłączyć wąż i zamknąć pokrywę – nic prostszego. System jest również odporny na warunki atmosferyczne.

Wykorzystuj wodę z alternatywnych źródeł

Podczas deszczu możemy gromadzić wodę do odpowiednich zbiorników czy beczek i następnie używać jej do nawadniania. Pracę zdecydowanie ułatwi nam pompa do deszczówki 4700/2 Inox Automatic. Możemy bez problemu podłączyć do niej zraszacze czy system nawadniania. Maksymalny przepływ urządzenia wynosi 4 700 l/h, a ciśnienie pracy do 2,3 bara. Pompa wyposażona jest również w włącznik hydroforowy, który ją włączy i wyłączy przy każdorazowym poborze wody, na przykład, gdy uruchomimy przycisk na pistolecie. Ponadto specjalna rura teleskopowa umożliwia szybką i łatwą regulację. Dzięki niej woda łatwo przepływa nad krawędzią beczki, bez strat i zaginania się przewodu.