Nawadnianie kropelkowe jest coraz częściej stosowane w polskich ogrodach. Zapewnia ono oszczędność czasu, pieniędzy i optymalne warunki dla rozwoju roślin. Na czym polega taka instalacja i jak samodzielnie zamontować ją na swojej działce? 

Nawadnianie kropelkowe: na czym polega?

Nawadnianie kropelkowe to automatyczny system przeznaczony do efektywnego podlewania ogrodu. Główną ideą takich instalacji jest dostarczanie odpowiedniej ilości wody potrzebnej do rozwoju roślin. Odbywa się to przez natryskiwanie niewielkich kropel. Uzyskuje się je najczęściej dzięki montowaniu zraszaczy lub kroplowników. Są one umieszczone na specjalnej rurze, która stosowana jest jako przewód do nawadniania kropelkowego. To dzięki niemu odbywa się transport wody. Czasami może ją zastępować wąż.  

Główną zaletą takiego sposobu podlewania terenu uprawnego jest możliwość podania idealnej ilości wody. System kroplujący dzięki ograniczeniu siły podlewania, jaką wykazują np. tradycyjne węże, nie przyczynia się do niszczenia rośliny, nie łamie jej. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu pracy urządzenia nie dochodzi do przelewania, co z jednej strony przyczynia się do optymalizowania kosztów utrzymania ogrodu, a z drugiej przeciwdziała gniciu roślin

Oczywiście należy wspomnieć, że jest to bardzo wygodny układ dostarczania wody. Dzięki niemu nie trzeba korzystać z konewki, co zawsze wiąże się z wysiłkiem siłowym. 

Nawadnianie kropelkowe: jaki filtr?

Podlewanie kropelkowe wymaga stosowania specjalnych filtrów. I wcale nie chodzi o to, by jakość wody decydowała o stopniu rozwoju roślin. Oczywiście im mniej cząsteczek brudu, tym lepsza uprawa, jednak w tym przypadku ważniejszy jest inny czynnik. Nawadnianie kropelkowe to proces, który wykorzystuje przyrządy o bardzo wąskich emiterach, to właśnie one pozwalają na uzyskanie niewielkich kropli, zamiast potężnego strumienia. 

Jeżeli woda jest zanieczyszczona, zawarte w niej cząsteczki brudu mogą zwiększać objętość jej kropelek, a tym samym blokować jej swobodny przepływ przez wąskie ujście. Przez to rabata nie otrzymuje idealnej ilości niezbędnej wody. 

Dobór filtra powinien być podyktowany rodzajem zanieczyszczeń, jakie ma on zatrzymywać. Najwięcej trudu sprawia wysoka zawartość żelaza. Jeśli dysponuje się taką wodą, należy skorzystać z filtra piaskowo-żwirowego. Konieczność postawienia na ten model niemal zawsze dotyczy tych, którzy pobierają wodę z własnych źródeł np. studni. W przypadku lepszej jakości wody, z jaką mają do czynienia działkowicze korzystający z dostaw np. z miejskiego wodociągu, wystarczy słabszy filtr, który będzie zatrzymywał jedynie pyły. Wtedy sprawdzi się model dyskowy lub siatkowy. 

Nawadnianie kropelkowe: jakie ciśnienie?

Ciśnienie nawadniania kropelkowe wpływa na zasięg, do jakiego może dotrzeć woda. Specjaliści podają, że w instalacjach przydomowych idealnie, kiedy będzie ono wynosiło 2,5 bara. Jeżeli będzie ono większe, należy zamontować regulator, który pozwoli na jego zmniejszanie. W przypadku kropelkowych systemów podlewania pożądane są raczej niższe wartości tego parametru. 

Jak samemu zrobić nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe można zrobić samemu. Nie jest to trudne wyzwanie. Najlepiej jest kupić system, który jako przewód wykorzystuje specjalne rury oraz zraszacze. Instalacja powinna przebiegać pod ziemią, co zapewni wysoką estetykę terenu. 

Dlatego należy wykopać na działce rowki, którymi poprowadzone zostaną rury zasilające. Przy pomocy złączek należy scalać je co jakieś 50 cm ze zraszaczami lub liniami kroplującymi. Same rury można ustabilizować w podłożu przez wbicie specjalnych elementów przytrzymujących. 

Kiedy system części zasilających i zraszaczy zostanie ułożony, należy go połączyć z ujęciem wody, przy którym montuje się filtr i regulator ciśnienia oraz z tzw. planerem. Szczegółowe informacje, jak należy tego dokonać, znajdują się w instrukcjach.

Zanim przystąpi się do zasypania ułożonych przewodów, należy sprawdzić, czy instalacja działa, czy wszystkie elementy zostały dobrze połączone i nie ma przecieków. Jeżeli wszystko funkcjonuje zgodnie z planem, można przykryć rury ziemią, pozostawiając jedynie źródła ujścia wody.

Ile kosztuje nawadnianie kropelkowe?

Koszt ułożenia takich instalacji zależy głównie od dwóch czynników. Pierwszym jest rodzaj wybranego produktu i miejsce, w którym się go kupuje, drugim powierzchnia działki. Zdecydowanie korzystniej jest nabywać systemy w internecie niż marketach budowlanych, gdzie ceny zawsze są znacznie wyższe. 

Specjaliści szacują, że wykonanie nawadniania kropelkowego w ogrodzie o powierzchni 500 m² wyniesie ok. trzech tysięcy złotych. Może się to wydawać dość dużo, jednak zdecydowanie warto ponieść taki wydatek. Biorąc pod uwagę, że ostatnie lata są coraz mniej deszczowe, co stwarza konieczność niemal codziennego podlewania, a taki system pozwala na wyeliminowanie strat wody, inwestycja może zwrócić się już po pierwszym sezonie użytkowania. Co więcej, lepsza efektywność sprawi, że ogród będzie naprawdę atrakcyjny, a rośliny zachwycą swoją intensywną zielenią i imponującym wzrostem.