Oczywiście nie umniejszam niczego specjalistom w tym zakresie, a także nie ujmuję rangi różnego rodzaju materiałom i akcesoriom stosowanym w dzisiejszych ogrodach. Ale jak się okazuje, ogród można stworzyć również dosłownie „z niczego”, a mówiąc wprost, ze starych pni, korzeni i patyków. I co ważne, jak się może wydawać, nie będzie to wcale ogród brzydki, czy wyglądający jak zapomniany. Wręcz przeciwnie, może to być ogród wyjątkowy i niepowtarzalny, mający swój styl i charakter.

Przykładem może być jeden z moich ulubionych ogrodów, który pieszczotliwie nazywam „ogrodem Hobbita”, w którym wszystko jest naturalne, dzikie, trochę bajkowe. Innymi słowy takie, jakie nie spotyka się na co dzień.

W ogrodzie tym panuje ogólna zasada, że czym coś bardziej krzywe, tym lepsze i ładniej komponuje się w aranżacjach. I według tego klucza powstają obrzeża rabat, płoty, podpory do roślin, czy przeróżne inne dekoracje. Nawet ścieżki wykonane są z plastrów będącymi pociętymi pniami akacji. Na marginesie dodam, że to właśnie drewno akacji jest podobno najbardziej trwałe i najdłużej przetrwa w takich naturalistycznych kompozycjach.

Warto również wspomnieć, że zastosowanie w tym ogrodzie znajdują również chociażby stare korzenie, które dumnie stoją na rabatach i wyglądają niczym duże, tajemnicze posągi.

Pokazane miejsce to zatem idealny przykład na to, że ogród można samemu przemyśleć, rozplanować i wykonać. Co więcej, do jego stworzenia można wykorzystać materiały, które dosłownie „leżą na ulicy”. Wymaga to jednak odwagi, ale przede wszystkim wyobraźni, że ogród będzie wyglądał niczym z magicznej krainy.

Natomiast to, co imponuje mi najbardziej to fakt, że są osoby, i to wcale nie związane z branżą ogrodniczą, a po prostu zwykli pasjonaci, którzy potrafią stworzyć coś, czego nie powstydziłby się niejeden architekt krajobrazu. Dlatego, że nie sztuką jest nasadzić przypadkowych roślin, czy porozmieszczać po ogrodzie elementy, żywcem przeniesione z gotowych katalogów. Ale sztuką jest zrobić coś takiego, co jest jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne i budzące zachwyt niezależnie od jakichkolwiek preferencji ogrodowych.

 

Tomasz Szostak

www.zogrodemnaty.pl