P: Bardzo zaciekawiły mnie trzy egzotyczne rośliny: Ceiba pentandra, Capsicum annum oraz Utricularia laterifolia. Co warto o nich wiedzieć? Czy można je uprawiać w naszej strefie klimatycznej?

O: Puchowiec pięciopręcikowy Ceiba pentandra należy do rodziny ślazowatych. Może być uprawiany tylko w obrębie klimatu tropikalnego. Ze względu na rozmiary i wymagania klimatyczne nie nadaje się do uprawy w domu jako roślina doniczkowa. Jest to jedno z najwyższych drzew spotykanych na kontynencie afrykańskim. Dorasta nawet do 60-70 metrów.

Rośnie również w Ameryce Południowej i Środkowej, a jego występowanie w tropikalnej Azji uważa się za introdukcję. Pień wraz z charakterystycznymi korzeniami przyporowymi może osiągnąć średnicę 3 metrów. Pień form młodocianych jest gęsto pokryty dużymi kolcami.

Na drzewie tym kwitną dość duże kwiaty średnicy około 15 cm. Mają one kolor biały, żółty lub bladoróżowy. Po ich zapyleniu zawiązują się jajowate owoce, które znajdują się wewnątrz nasiona i otoczone są puchowym żółtawym włóknem, tzw. kapokiem, zbudowanym z ligniny i celulozy. Właśnie dla tego włókna puchowiec pięciopręcikowy jest uprawiany w Azji. Lekki, sprężysty i odporny na działanie wody kapok wykorzystywany jest w tapicerstwie do wypełniania materacy oraz jako wykładzina ocieplająca. Kiedyś służył także do produkcji kamizelek ratunkowych. Z nasion tego drzewa tłoczy się olej.

Papryka roczna 

Papryka roczna Capsicum annum jako gatunek obejmuje bardzo dużo odmian owocowych – od dużych i słodkich do najostrzejszych chili. Odmiany podzielone są na grupy, w zależności od wielkości i kształtu owocu. Ozdobne papryki należą do grupy Conoides z pionowymi i stożkowatymi owocami i Cerasiforme z kulistymi do jajowatych owocami.

Ozdobna papryka doskonale radzi sobie w naszych warunkach pod osłonami, ale i w gruncie. Można ją sadzić do doniczek jako jeden z elementów barwnych kompozycji. Wymaga stanowisk ciepłych i osłoniętych od wiatru.

Pływacz

Pływacz Utricularia laterifolia to owadożerna bylina ziemnowodna. To gatunek endemiczny, występujący w Australii. Jego cechą charakterystyczną jest brak korzeni. Zamiast nich rośliny mają silnie rozgałęzione pędy i tzw. stolony. Pomiędzy pędami i liśćmi widoczne są pęcherzykowate twory, które służą do chwytania drobnych bezkręgowców. Pływacza spotkać można na terenach torfowiskowych wraz z mchem torfowcem. Szczegółów dotyczących uprawy najlepiej szukać wśród akwarystów.