Zimowanie hebe

P: Dostałam roślinkę o nazwie hebe. Nie wiem, jak ją pielęgnować, czy można ją przezimować na dworze?

O: Hebe Hebe pochodzi z Nowej Zelandii, Tasmanii. Powietrze jest tam zwykle ciepłe i przesycone wilgocią, a zimą tylko sporadycznie zdarzają się lekkie mrozy. Z tego powodu w Polsce Hebe może być tylko rośliną doniczkową, służącą do ozdoby balkonów, tarasów podczas lata. Zimę musi spędzać w pomieszczeniu. Trzeba liczyć się z tym, że swoje walory dekoracyjne zachowuje tylko przez kilka lat.

Na dworze powinna stać na miejscach słonecznych. Ponieważ jej zapotrzebowanie na wodę jest duże, należy systematycznie ją podlewać miękką wodą. Należy je co tydzień zasilać nawozem wieloskładnikowym lub jednorazowo zastosować nawóz o spowolnionym działaniu.

Warto też usuwać przekwitłe kwiatostany. Nie wymaga cięcia. Przed przymrozkami roślina musi znaleźć się w jasnym i chłodnym miejscu, najlepiej o temp. 10ºC, starsze okazy mogą zimować przy 5ºC i potrzebują wówczas znacznie mniej wody. Podłoże powinno być kwaśne.

 

 


 

Niecodzienne dziwidło Riviera

P: Jestem posiadaczką przedziwnego kwiatu. Podobno pochodzi z Himalajów. Cebulka rośliny ma kształt ziemniaka. Kwiat hoduję od 8 lat i do tej pory wypuszczał z cebuli łodyżkę, na czubku której tworzyły się liście podobne do naci ziemniaka. Kwiat ma białe plamki, które są intensywniejsze na słońcu. Rozmnaża się go w podobny sposób jak ziemniaka: z jednej bulwy odrastają pędy, na których tworzą się kolejne bulwy wielkości orzecha laskowego. Liście, gdy ma padać deszcz, „płaczą”. Gdy moją cebulę przesadziłam jesienią do większej doniczki, pojawił się kwiat podobny do lilii, w środku którego wyrósł dorodny pręcik. Kwiat był przecudny, ale odrażająco śmierdział. Jak się nazywa moja dziwna roślina?

O: Opisywana przez Panią roślina to z pewnością dziwidło Riviera Amorphophallus rivieri. Należy do tej samej rodziny, co pochodząca z Himalajów palczycha Sauromatum, mianowicie obrazkowatych. To, co powszechnie nazywa się kwiatem, to pochwa liściowa otaczająca kolbę kwiatostanową.

Dziwidło nie jest rośliną trującą, za to kwiatostan wydziela odrażający zapach. Rośliny te pochodzą z ciepłych i wilgotnych rejonów kuli ziemskiej. Na Sumatrze rośnie dziwidło olbrzymie Amorphophallus titanum, którego kwiatostan osiąga 3 metry wysokości.